În linie dreaptă

Controale fulger în tot județul pentru stârpirea piraților



Sala de ședințe a Inspectoratului de Poliție Județean Suceava a găzduit ieri o conferință de presă care a marcat demararea unui protocol comun pentru stârpirea piraților din transportul auto.
Reprezentanții celor șapte instituții care au semnat protocolul (Inspectoratul de Poliție Județean Suceava, Agenția Rutieră, Garda Financiară, Direcția Finanțelor Publice, Registrul Auto Român, Inspectoratul Teritorial de Muncă și Primăria Municipiului Suceava) au anunțat demararea unor controale fulger, care vor fi organizate unul după altul până la finele anului, scopul final fiind descurajarea celor care fac ilegal transport de persoane.
Mesajul polițiștilor a fost că de acum încolo pirații vor avea foarte multe amenzi de plătit, acțiunile intense de control urmând a fi menținute atâta timp cât va fi nevoie.
Iulian Angheluș, directorul Agenției Rutiere Suceava, inițiatorul acestui protocol comun de colaborare, a vorbit despre multiplele aspecte negative ale pirateriei.
În afara laturii economice (pirații nu dau nici un leu la stat și le fură clienții celor funcționează legal), acesta a amintit despre riscurile mari la care se expun clienții acestora, adesea starea tehnică a mașinilor folosite de pirați fiind precară, în timp ce nici unul dintre șoferi nu are control psihologic la zi sau asigurare pentru călători.
„Pentru un leu în plus ori pentru zece minute câștigate, sucevenii riscă enorm urcându-se în mașinile piraților. Sperăm ca acest protocol și demararea acțiunilor fulger să aibă ca efect măcar diminuarea fenomenului pirateriei”, a declarat Iulian Angheluș.
Pirații, foarte greu de probat Rămâne de văzut dacă semnarea acestui protocol va reuși să-și atingă scopul, toți reprezentanții instituțiilor semnatare fiind conștienți că lupta cu pirații este deosebit de dificilă. Paradoxal, toate probleme pleacă de la cadrul legislativ. Sugestiv în acest sens este faptul că toți pirații ale căror dosare penale au fost finalizate anul trecut au fost scoși de sub urmărire penală, pirateria fiind extrem de greu de dovedit. Mari probleme sunt și cu călătorii care refuză unanim să fie martori într-un astfel de dosar, dându-se mai de fiecare dată rude sau prieteni cu șoferii, nicidecum clienți ai acestora.
Prin aceste acțiuni repetate, care au rolul de a-i scoate măcar pe anumite perioade pe pirați de pe trasee, se speră ca aceștia să nu mai obțină un profit atât de mare de pe urma curselor pe care le fac, și să fie nevoiți astfel să-și caute o altă sursă de venit.



Recomandări

Tineri cu studii în Drept din Suceava au demarat o campanie de înăsprire a legii penale privind violențele asupra femeilor

Tineri cu studii în Drept din Suceava au demarat o campanie de înăsprire a legii penale privind violențele asupra femeilor
Tineri cu studii în Drept din Suceava au demarat o campanie de înăsprire a legii penale privind violențele asupra femeilor

Polițiștii i-au avertizat pe tineri, timp de o săptămână, privind „Selfie-ul pe tren”, o nebunie care a provocat doi morți și doi răniți grav în județul nostru