Contraindicații ale unor produse alimentare (II)



Contraindicații ale unor produse alimentare (II)
Contraindicații ale unor produse alimentare (II)

Laptele, consumat rece, dereglează digestia. Pentru a-și face efectul benefic asupra organismului, el trebuie încălzit puțin, trebuie consumat pe nemâncate, cu înghițituri mici, ținându-l cît mai mult timp în gură înainte de a-l înghiți. Lactatele, inclusiv smântâna, sînt interzise celor cu afecțiuni hepatice.
Margarina conține multe transizomere – acizi alifatici nesaturați – care dereglează funcționarea fermenților, schimbând și structura membranelor celulare. Ca rezultat, crește nivelul colesterolului în sânge, precum și riscul îmbolnăvirii de diabet și infarct miocardic.
Mărarul folosit timp îndelungat și în cantități mari, ca și alte plante din familia lui, scade apetitul sexual la bărbați.
Menta și mentolul consumate în exces constituie un impediment pentru femeile care vor să rămână însărcinate.
Morcovul poate fi o otravă pentru fumători. Intrând în reacție cu elementele cancerigene din fumul de țigară, betacarotenul provoacă apariția cancerului.
Nucile consumate în cantități mari conduc la constipație, spasme ale vaselor sanguine din creier și dureri de cap. Nu este indicat să se mănânce mai mult de 10 nuci pe zi. Folosirea internă a preparatelor din nuci mărește cantitatea de protrombina din sânge (factorul II de coagulare a sângelui), motiv pentru care trebuie folosite concomitent ceaiuri sau preparate din plante care provoacă fluiditate sanguină (subțierea sângelui): flori de boz, de castan, de tei, rădăcini de dud sau de zmeură. De asemenea, nucile nu se mănâncă pe stomacul gol dacă aciditatea sucului gastric este ridicată și în cazuri de inflamație intestinală, doar după masă fiind indicată consumarea lor.
Pâinea graham este foarte bună pentru slăbire, prevenirea constipației și vitaminizarea organismului. Se știe însă că grâul se stropește cu substanțe chimice. Aproape toate toxinele se regăsesc în învelișul grâului, care este prezent în graham.
Produsele apicole, mai ales veninul de albine, nu se combină cu alcoolul. Cu câteva zile înainte de folosirea veninului de la albine se renunță la orice fel de alcool, inclusiv bere. Preparatele pe bază de propolis făcute în casă nu trebuie fierte sau încălzite la temperaturi peste 50°C; propolisul folosit la prepararea lor nu trebuie păstrat în congelator, deoarece acesta își pierde proprietățile terapeutice. Lăptișorul de matcă nu se folosește în caz de boala Addison – boală a glandei suprarenale.
Rodiile supradozate înrăutățesc vederea, strică smalțul dentar, irită membrana mucoasă a stomacului, provoacă, în unele cazuri, vertij, crampe musculare, slăbiciune.
Roșiile nu se consumă atunci când bolnavul folosește preparate (medicamente) sulfamidice. Se va reduce la minim consumarea roșiilor în cazurile de astm bronșic, menstre dureroase, boli ginecologice, diateza urică, litiază renală.
Sorbitolul (înlocuitor al zahărului) poate provoca balonare sau constipație. Este contraindicat femeilor însărcinate.
Scorțișoara nu este indicată femeilor însărcinate, celor afectați de epuizare nervoasă, precum și celor cu pielea foarte sensibilă.
Smântâna are multiple calități, dar supradozată este contraindicată în cazurile de ulcer stomacal sau intestinal, gastrită hiperacidă, obezitate.
Strugurii și stafidele consumate împreună cu alte fructe și legume în cantități mari sau după care se bea lapte sau apă minerală, produc deranjamente ale funcționării stomacului.
Sucul de sfeclă roșie, consumat proaspăt, ridică tensiunea arterială și poate provoca spasmul vaselor sanguine. Se recomandă ca sucul de sfeclă roșie să fie consumat la două ore după ce a fost stors. Este de dorit să fie amestecat și cu alte sucuri (morcovi, mere, varză).
Uleiurile volatile (eterice) sînt substanțe medicinale puternice și se folosesc în medicina naturistă de mai bine de 5000 de ani. Unele dintre ele, folosite în aromoterapie, sînt contraindicate femeilor însărcinate, bolnavilor de alergie, spasm bronșic, epilepsie, hipertensiune gravă și celor care au suferit de atacuri cardiace și accidente vasculare cerebrale.
Usturoiul irită mucoasa tractului digestiv; consumat în exces, inhibă centrul respirator și provoacă uneori diaree și vomă.
Vinetele acumulează o substanță otrăvitoare (toxică), solanina. Pentru a le consuma fără grijă, înainte de preparare ele se țin câteva minute în apă clocotită.
Vitamina A, în doze mari, poate duce la căderea părului, dar în doze mici stimulează creșterea lui.
Cei care consumă zilnic aspirină trebuie să știe că ea uneori are efecte în organism ca și alcoolul, ducând la distrugerea ficatului. Se poate ajunge în timp și la scăderea auzului. Consumul îndelungat de aspirină duce la scăderea imunității organismului, iar asociat cu antibiotice, favorizează transformarea proceselor acute în procese cronice. Aspirina poate fi înlocuită cu 4 roșii ecologice consumate în fiecare zi sau cu ceai sub formă de decoct din coajă de salcie.
Sursa: www.adevarul.ro