Ministrul Transporturilor, Ludovic Orban, a declarat, la Timișoara, în timpul unei vizite pe mai multe șantiere, că pentru autostrada Arad-Timișoara contractul cu constructorul va fi semnat în data de 20 septembrie.
„Estimăm că în 20 septembrie vom semna contractul cu constructorul pentru autostrada Arad-Timișoara. În 18 august au fost deschise ofertele depuse de cele șapte societăți interesate de acest proiect. Am analizat deja câteva dintre ele și credem că vom respecta termenul anunțat”, a spus Orban.
Potrivit acestuia, nu se poate spune încă la ce dată ar putea începe lucrările.
„Nu aș vrea să mă hazardez cu o dată pentru începerea lucrărilor. Cert e că spre sfârșitul lunii vom avea constructorul, finanțarea e asigurată, dar mai sunt unele etape care trebuie parcurse după semnarea contractului”, a spus Orban.
Autostrada Arad-Timișoara are aproape 50 de kilometri, iar investiția este de 270 de milioane de euro. Termenul prevăzut pentru finalizarea lucrărilor este de 30 de luni de la începerea lor.
Ministrul Transporturilor a spus că a fost lansată și documentația pentru continuarea tronsonului Arad- Timișoara cu tronsonul Timișoara-Lugoj, pentru care studiul de fezabilitate este deja finalizat, iar documentația pentru finanțare va fi lansată în perioada următoare.
Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR) anunța, în luna august, că patru consorții și trei firme s-au precalificat la licitația care vizează construcția autostrăzii Arad – Timișoara, valoarea totală estimată a contractului fiind de 270 de milioane de euro.
Consorțiile sunt Condote-CMC di Ravenna (Italia), Aktor-Pantechniki (Grecia), FCC Constructiones-Astaldi (Spania/Italia) și Impreglio-Itinera din Italia, iar companiile sunt Strabag (Austria), Mota Engil (Portugalia) și Colas (Franța).
Proiectul include construcția a 32 de kilometri de autostradă, 24 de poduri și pasaje, un nod rutier și două spații de servicii. Din valoarea totală a contractului, 200 de milioane de euro reprezintă un credit de la Banca Europeană de Investiții, iar 70 de milioane de euro sunt acordați de la bugetul de stat.
Afirmație
Contractul pentru autostrada Arad-Timișoara va fi semnat în 20 septembrie
