Consumul de pește previne instalarea insuficienței renale la diabetici



Consumul regulat de pește contribuie la prevenirea instalării insuficienței renale la persoanele care suferă de diabet, potrivit unui studiu efectuat la scară largă în Marea Britanie, publicat în American Journal of Kidney Diseases și preluat de Reuters. Deși persoanelor care suferă de diabet li se recomandă limitarea cantității de proteine pentru a preveni deteriorarea rinichilor, un studiu recent a scos la iveală faptul că nu cantitatea, ci calitatea proteinelor este importantă.
Cu toate că cercetătorii au descoperit că un consum de pește ar putea îmbunătăți starea de sănătate a bolnavilor de diabet, dovezile epidemiologice erau insuficiente.
Din acest motiv, profesorul Amanda I. Adler, de la Medical Research Council Epidemiology Unit din Cambridge, și colegii săi au efectuat un studiu asupra a 22.000 de subiecți.
În rândul celor 517 subiecți care sufereau de diabet, prevalența albuminei (proteine) în urină (macroalbuminurie) – un indicator al maladiilor renale – e fost de 8,3%.
Potrivit rezultatelor chestionarelor pe care le-au completat subiecții, care aveau în vedere dieta alimentară a acestora, prevalența albuminuriei în rândul diabeticilor care consumau pește mai puțin de o dată pe săptămână era de 18%, față de 4% în rândul celor care consumau acest aliment de cel puțin două ori pe săptămână.
După ce au luat în considerare datele clinice, sociale, demografice, de stil de viață și alimentație, consumul de pește a rămas un factor semnificativ în ceea ce privește prevenirea macro-albuminuriei în rândul diabeticilor.
Cercetătorii cred că nutrienții unici din compoziția peștelui previn deteriorarea rinichilor printr-un control mai bun al zaharurilor din sânge și prin profilul îmbunătățit al lipidelor.