– O parte dintre săteni, în frunte cu primarul Ștefan Crainiciuc, consideră că nu este necesară ridicarea unui nou lăcaș de cult
– Cealaltă jumătate a satului, inclusiv preoții Gheorghe Hapca și Ion Druțu, s-au pronunțat în favoarea noului edificiu religios
Împărțiți în două de biserică. Enoriașii din Stroiești au constituit tabere divergente după ce Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a dat undă verde pentru construirea unui nou lăcaș de cult.
O parte dintre săteni, în frunte cu primarul Ștefan Crainiciuc, se pronunță tranșant împotriva demarării de lucrări pentru noul edificiu religios. Primarul din Stroiești spune că a efectuat și un sondaj printre oameni privind oportunitatea înființării și celei de a doua parohii.
Potrivit lui Ștefan Crainiciuc, în perioada 1 decembrie 2006-31 ianuarie 2007 au fost consultate 524 de familii din sat care, în marea majoritate, au fost împotriva proiectului. Din cei consultați, 85% (adică 447 de familii) au spus „nu” înființării unei noi parohii, în timp ce favorabil s-au pronunțat doar 62 de familii, adică 13% din respondenți.
În consecință, primarul a declarat că nu va permite ca pe teritoriul satului Stroiești să apară o nouă biserică. „Nu se va elibera nici o autorizație de construcție atât timp cât eu voi fi primar. În plus, am înaintat o adresă la Poliție, prin care am solicitat ca, dacă reprezentanții viitoarei biserici vor colecta bani, să se înceapă urmărirea penală împotriva lor pentru înșelăciune”, a spus Ștefan Crainiciuc. Oamenii care îl susțin pe primar cred că numai dracul și-a băgat coada și susțin că nu se impune înființarea unui nou lăcaș de cult.
Acuzat că dorește cu orice chip să-și înființeze o parohie, preotul Gheorghe Hapca a negat totul. El spune că pentru ridicarea unei noi biserici în Stroiești s-au pronunțat toți consilierii eparhiali de la actualul lăcaș de cult, iar un aviz favorabil din partea Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților există încă din vara anului trecut. „Este o persoană care seamănă discordia în sat. Eu vă pot spune doar că 80% dintre săteni sunt pentru construcția unei biserici noi”, a precizat preotul Hapca.
Nici celălalt preot, Ion Druțu, nu are nimic împotriva acestei secesiuni, cel puțin la nivel declarativ, știut fiind faptul că oricine are curajul să protesteze are de suferit imediat repercusiuni dintre cele mai drastice din partea unor persoane cu funcții importante la Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților.
Susținătorii săi și ai ideii de înființare a unei a doua parohii sunt la fel de tranșanți. „Cum s-au făcut zeci de crâșme, așa se poate face și o altă biserică. Cine o să vrea o să dea bani pentru construcția bisericii, iar cine este împotrivă să nu dea nimic”, au vociferat cei câțiva oameni adunați ieri în fața bisericii din Stroiești.
Rămâne de văzut cum se va aplana conflictul dintre cele două tabere, mai ales că nimeni nu pare dispus să dea vreun pas înapoi: primarul Ștefan Crainiciuc amenință că nu va semna autorizația de construcție, iar preotul Gheorghe Hapca spune că enoriașii au nevoie de o nouă biserică.





