Constituția propusă de Guvern: Minoritățile vor fi consultate în decizii privind identitatea



Proiectul de lege pentru revizuirea Constituției, aprobat miercuri de Guvern, prevede că autoritățile publice vor consulta organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale în legătură cu deciziile privind păstrarea, dezvoltarea și exprimarea identității etnice, culturale și religioase.
„Am introdus în textul Constituției, la articolul. 6, după aliniatul. 2, un nou alineat 3, care spune foarte clar: autoritățile publice vor consulta organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale în legătură cu deciziile privind păstrarea, dezvoltarea și exprimarea identității lor etnice, culturale și religioase. Este un lucru corect, un lucru ce ține de logica democratică, de respectul drepturilor minorităților naționale de a fi consultate, repet de a fi consultate, în deciziile care vizează păstrarea, dezvoltarea și exprimarea identității lor etnice, culturale și religioase”, a declarat premierul Emil Boc.
Articolul 6 din Constituție, privind dreptul la identitate, invocat de șeful Guvernului, prevede că statul recunoaște și garantează persoanelor aparținând minorităților naționale dreptul la păstrarea, la dezvoltarea și la exprimarea identității lor etnice, culturale, lingvistice și religioase.
Măsurile de protecție luate de stat pentru păstrarea, dezvoltarea și exprimarea identității persoanelor aparținând minorităților naționale trebuie să fie conforme cu principiile de egalitate și de nediscriminare în raport cu ceilalți cetățeni români.