Consiliul Județean Suceava și primăriile din Suceava, Salcea, Adâncata și Dumbrăveni vor înființa întreprinderea publică „Parcuri Industriale Bucovina” SA. Consilierii județeni urmează să adopte în prima ședință o hotărâre prin care se aprobă participarea Consiliului Județean, în calitate de acționar fondator, la constituirea societății Parcuri Industriale Bucovina SA. Noua societate va avea ca obiect de activitate administrarea Parcului Industrial Bucovina, care va fi deschis în apropierea Aeroportului „Ștefan cel Mare” Suceava.
Trebuie spus că deliberativul județean a aprobat deja, într-o ședință anterioară, inițierea demersurilor de constituire a unui parc industrial pe amplasamentul și în vecinătatea Centrului Economic Bucovina.
Noua societatea care va administra Parcul Industrial Bucovina va avea un capital social total de 2.254.790 de lei. Consiliul Județean Suceava va contribui la acest capital social cu suma de 1.499.990 de lei și va avea 67,00003% din numărul total de acțiuni, municipiul Suceava cu 335.820 de lei (15,0007% din acțiuni), orașul Salcea cu 179.100 de lei (7,99986% din acțiuni), iar Adâncata și Dumbrăveni vor contribui fiecare cu 119.940 de lei (5,0002% din acțiuni fiecare).
După constituire, județul Suceava va da în administrare societății, pe durata funcționării parcului industrial, suprafața de teren pe care va fi construit acesta, precum și clădirile și infrastructura Centrului Economic Bucovina.
Potrivit prevederilor legale parcul industrial va funcționa sub directa gestionare și administrare realizată de administratorul acesteia. Printre atribuțiile noii societăți comerciale se numără selecția rezidenților parcului dintre operatorii economici care au înregistrat oferte, încheierea de contracte de administrare și prestări servicii conexe cu rezidenții parcului, asigurarea pentru rezidenții parcului a dreptului de folosință asupra infrastructurii comune sau gestionarea fondurilor financiare obținute din activitatea de administrare.






