Reprezentanții Consiliului Județean Cluj au anunțat că vor semna, în 17 februarie, contractul cu compania germană Bosch privind deschiderea unei investiții în Parcul Industrial Tetarom III din comuna Jucu, producția urmând să înceapă la sfârșitul acestui an, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a declarat, marți, într-o conferință de presă, că reprezentanții companiei Bosch mai au de rezolvat câteva probleme legate de cartea funciară, iar după semnarea contractului, dacă acesta nu va include clauze de confidențialitate, va putea fi prezentat public.
„În data de 17 februarie vom semna contractul cu Bosch, privind deschiderea unei investiții în Parcul Industrial Tetarom III din comuna Jucu, care este negociat și aproape finalizat. Cei de la Bosch vor să construiască la Jucu, printre altele, o unitate de producție componente auto, spații de birouri, un spațiu logistic. Ei mai au de rezolvat detalii privind cartea funciară. După semnare, dacă nu doresc o confidențialitate, contractul îl putem face public. Producția în viitoarea fabrică Bosch ar putea începe la sfârșitul acestui an”, a spus Tișe.
Președintele CJ Cluj a afirmat că speră să poată prinde în contract clauze privind acordarea de despăgubiri în cazul în care cei de la Bosch vor pleca de la Jucu înainte de termen.
Alin Tișe a precizat că și contractul cu compania DeLonghi urmează să fie încheiat, după ce producătorul italian va reuși întăbularea halelor cumpărate de la Nokia.
Producătorul german de componente auto Bosch va concesiona, în județul Cluj, un spațiu de producție de 215.000 metri pătrați pentru o investiție în valoare totală de 77 milioane euro, potrivit datelor prezentate, în 2 februarie, de conducerea companiei.
Grupul german estimează că investiția va asigura, într-o primă fază, peste 300 noi locuri de muncă, transmitea Guvernul printr-un comunicat.
Bosch ar urma să își instaleze facilitățile de producție pe 21 de hectare din parcul industrial Tetarom III, parcul unde a funcționat și fabrica de telefoane mobile Nokia.
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, declara, odată cu anunțul privind preluarea facilității de producție Nokia din Jucu de către producătorul italian de electrocasnice DeLonghi, că instituția pe care o conduce se află în negocieri avansate cu un nou investitor, fără să precizeze numele acestuia. Tișe spunea că este vorba de un producător de componente auto care va investi 60 milioane de euro în fabrica din parcul Tetarom III și va crea între 1.500 și 2.000 de locuri de muncă.
Pe de altă parte, CJ Cluj preciza încă din luna septembrie a anului trecut, când Nokia își anunța plecarea din România, că negociază cu compania germană Bosch pentru o investiție într-o fabrică de componente auto în parcul industrial Tetarom III. La acel moment, reprezentanții CJ Cluj mai spuneau că negocierile cu germanii de la Bosch durau de peste zece luni.
Grupul Bosch este prezent în România din anul 1994 și deține cinci companii, respectiv Robert Bosch (distribuție de echipamente și piese auto, echipamente termotehnice și scule electrice), BSH Electrocasnice (import și distribuție de electrocasnice marca Bosch și Siemens), Bosch-Rexroth (componente pentru industria de mașini-unelte), fabrica Bosch-Rexroth România de la Blaj, care produce scule electrice și centrul de servicii de externalizare Bosch Communication Center din Timișoara. Compania Robert Bosch SRL a realizat în 2010 o cifră de afaceri de 249,5 milioane de lei (circa 59 milioane euro), conform sitelui Ministerului Finanțelor Publice.
Grupul Bosch, cu vânzări de 47,3 miliarde de euro în anul fiscal 2010 și circa 283.500 de angajați, este unul dintre liderii globali ai furnizorilor de tehnologie și servicii, în domeniile auto, tehnologie industrială, bunuri de larg consum și construcții.
Grupul cuprinde pe lângă compania Robert Bosch GmbH aproximativ 350 de filiale și companii regionale în peste 60 de țări.