Doi tineri, unul din Siret și celălalt din Dornești, au fost condamnați ieri de Curtea de Apel Suceava pentru că au vândut plicuri cu ecstasy în apropierea unui liceu. Mădălin Gheorghe Popovici, de 25 de ani, și Alexandru Laurențiu Szatmari, de 24 de ani, nu vor sta nici o zi la închisoare, și asta pentru că instanța i-a condamnat la 3 ani, respectiv 2 ani cu suspendare sub supraveghere. Decizia de ieri este definitivă și nu mai poate fi contestată la altă instanță.
Mădălin Gheorghe Popovici este cel care i-a furnizat în repetate rânduri lui Szatmari comprimate de ecstasy, dar și zeci de pliculețe cu pulbere ori fragmente vegetale, pliculețe în care au fost identificate substanțe care fac parte din categoria drogurilor de risc și de mare risc.
În luna decembrie a anului trecut, ofițerii Antidrog din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Suceava l-au prins în flagrant pe Szatmari, în zona Colegiului Național „Mihai Eminescu”, în timp ce vindea droguri.
Tânărul avea spre vânzare zece comprimate de ecstasy pe care le dădea cu 100 de lei bucata, dar și zeci de pliculețe cu substanțe interzise, pe care le vindea cu 60 de lei fiecare.
Din toată această afacere, Alexandru Laurențiu Szatmari își reținea câte 10 lei din fiecare plic ori comprimat de ecstasy vândut.
După ce a fost prins în flagrant în decembrie 2013, tânărul în vârstă de 24 de ani a acceptat să colaboreze cu anchetatorii, iar în felul acesta a fost prins și Mădălin Gheorghe Popovici. La audieri, Popovici a declarat că drogurile le-a comandat pe un site de profil din străinătate și i-au fost expediate într-o căsuță poștală închiriată la un oficiu din municipiul Suceava.
Procurorii au verificat această variantă, însă cei de la poștă susțin că la respectiva căsuță poștală închiriată de Popovici nu s-au primit colete poștale.