Soluție finală

Condamnări definitive în dosarul paznicului de vânătoare Radu Ghiocel Iurniuc



Judecătorii de la Curtea de Apel Suceava s-au pronunțat definitiv ieri într-un complex dosar privind fapte de braconaj și complicitate la această infracțiune, comise în zona Moldovița – Vatra Moldoviței. Principalul acuzat, paznicul de vânătoare Radu Ghiocel Iurniuc, a fost găsit vinovat pentru cele mai multe infracțiuni pentru care a fost trimis în judecată, însă sunt și inculpați care au fost găsiți nevinovați. Printre ei și un polițist care a fost la un moment dat suspect în dosar.
Mistreți împușcați și tranșați
Radu Ghiocel Iurniuc, care a fost paznic de vânătoare, a fost trimis în judecată în mai multe dosare, privind o mulțime de fapte, de la amenințare, la braconaj și uz de armă fără drept, iar condamnarea din acest dosar este a doua pentru el. Totuși, până acum, acesta a scăpat cu pedepse suspendate sub supraveghere.
Conform anchetei Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung Moldovenesc, care a instrumentat acest dosar, în luna iunie 2015, Iurniuc i-a adresat în mod indirect, în prezența unor martori, amenințări cu moartea prin împușcare și amenințări de incendiere a gospodăriei unui bărbat din Vatra Moldoviței. Radu Ghiocel Iurniuc era nemulțumit că persoana respectivă câștigase o licitație de folosire a unei pășuni, deținută anterior de unul dintre frații paznicului de vânătoare.
În actul de sesizare a instanței se mai arată că în noaptea de 26/27 octombrie 2015, Iurniuc a braconat prin împușcare cu o armă de foc deținută ilegal un porc mistreț adult, care avea greutatea de aproximativ 150 kg, iar apoi l-a tranșat și vândut, cu ajutorul unor complici. La fel s-a întâmplat și pe 25 noiembrie 2015, cu un alt mistreț. O altă acuzație este legată de o partidă de vânătoare ilegală care s-a soldat cu rănirea unui mistreț.
Condamnările stabilite de judecători
Radu Ghiocel Iurniuc a primit în acest dosar două amenzi și mai multe condamnări la închisoare. Principala infracțiune este cea de braconaj cinegetic. Însumat, acesta a primit 2 ani și 11 luni de închisoare, însă pedeapsa a fost suspendată sub supraveghere pe o perioadă de 3 ani.
Un alt inculpat, Ioan Herman, a primit un an de închisoare, suspendată sub supraveghere pentru doi ani, pentru infracțiunea de tăinuire la braconaj cinegetic. Tot Ioan Herman a fost achitat pentru infracțiunea de complicitate la infracțiunea de transport a vânatului. Și Nicolae Adrian Fercal a fost găsit nevinovat pentru tăinuire la infracțiunea de braconaj cinegetic. De asemenea, Nicolae Herman a fost achitat pentru infracțiunea de transport al vânatului provenit din braconaj.
Inițial, în dosar era acuzat și agentul-șef principal Viorel Comorițan, de la Postul de Poliție Vatra Moldoviței, împotriva căruia s-a renunțat la urmărirea penală.



Recomandări

Arme de vânătoare și capcane pentru vânat, ridicate de polițiști de la un grup de vânători care ar fi participat la braconaj

Arme de vânătoare și capcane pentru vânat, ridicate de polițiști de la un grup de vânători care ar fi participat la braconaj
Arme de vânătoare și capcane pentru vânat, ridicate de polițiști de la un grup de vânători care ar fi participat la braconaj

După ce a promovat la proba scrisă pentru permisul de conducere inclusiv analfabeți, comisarul-șef Radu Obreja a cerut să fie achitat

Comisarul-șef Radu Obreja, fostul șef al Serviciului Permise și Înmatriculări Suceava
Comisarul-șef Radu Obreja, fostul șef al Serviciului Permise și Înmatriculări Suceava

”Fabrica de permise de la Suceava” s-a lăsat cu condamnări. Comisarul-șef Radu Obreja a primit 10 ani de închisoare

Comisarul-șef Radu Obreja, fostul șef al Serviciului Permise și Înmatriculări Suceava
Comisarul-șef Radu Obreja, fostul șef al Serviciului Permise și Înmatriculări Suceava