Mai multe firme mari care au activitate în municipiul Suceava recurg la concedieri colective în perioada următoare. Potrivit directorului Agenției de Ocupare a Forței de Muncă și Șomaj Suceava, Aurelia Focșa, cele mai multe disponibilizări de personal le fac firmele care au ca obiect de activitate comerțul și paza și protecția. Directorul Focșa ne-a declarat că, de la 1 iunie a.c., Bricostore Suceava concediază 18 angajați, conform unei notificări pe care a primit-o de la firmă, însă directorul Bricostor Suceava, Cornel Stoica, afirmă că nu este adevărat, ba dimpotrivă, firma intenționează să-și dezvolte activitatea. “Aveți o informație eronată de la un om iresponsabil”, a declarat directorul Bricostore Suceava.
Alte firme care au notificat AJOFM în privința concedierilor colective pe care le vor face la nivelul filialelor din toată țara, fără a preciza câți angajați disponibilizați vor fi în Suceava, sunt Iulius Mall, cu cinci concedieri din data de 12 mai, Selgros, cu 52 de persoane de la 25 iulie a.c., Cobra Security SRL, cu 679 de persoane, în perioada iunie-septembrie, și G4S Security Services, cu 23 de persoane concediate, din luna mai.
Directorul Aurelia Foșca afirmă că, în ciuda concedierilor, bilanțul pentru acest an este pozitiv, deoarece de la începutul anului 2010 în județ au fost angajate 4.054 de persoane din rândul șomerilor.