În legătură cu articolul „Președintele PNL Suceava, Ion Lungu. solicită verificarea dosarului ministrului Gheorghe Flutur” publicat în Ziarul Crai Nou din data de 22 august a.c, doresc să fac următoarele precizări:
Este regretabil că Ziarul Crai Nou îmi răstălmăcește în mod tendențios și în mod neadevărat declarațiile.
În ceea ce privește verificarea dosarelor parlamentarilor și membrilor Guvernului (implicit a domnului ministru Gheorghe Flutur) a fost solicitata de către conducerea centrală a partidului, nicidecum de președintele filialei PNL Suceava.
Prin acest articol tendențios publicat de Ziarul Crai Nou se dorește să se inducă cititorilor faptul că ar exista un dosar al ministrului Gheorghe Flutur.
Filiala PNL Suceava dorește o tansparență totală și de aceea am solicitat verificarea tuturor aleșilor locali ai partidului nostru.
Având în vedere faptul că toate celelalte mijloace de presă județene au relatat în mod obiectiv declarația mea, solicit o rectificare exactă și de bună-credință din partea Ziarului Crai Nou.
Președinte Filiala PNL Suceava,
Ion Lungu