Comandantul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, comisarul-șef Nicușor Todiruț, a declarat ieri, în cadrul unei conferințe de presă, că șeful Poliției Fălticeni, Constantin Gagiu, care a fost prins băut la volan, riscă demiterea din funcție. Nicușor Todiruț a spus că cercetarea prealabilă care îl viza pe comisarul-șef Constantin Gagiu a fost suspendată deoarece acesta este în concediu medical, fiind internat într-un spital din București. Todiruț a precizat că „Am dispus cercetarea prealabilă și voi lua măsurile care se impun pe linie administrativă, deoarece pe partea penală se va dispune în consecință. Pe linie administrativă, la revenirea din concediul medical, dacă se constată săvârșirea faptei, încălcarea deontologiei profesionale și a celorlalte norme interne, există sancțiunile legale care se aplică prin consiliul de disciplină”.
Șeful IPJ Suceava a adăugat că sancțiunile pe care le poate primi Constantin Gagiu pleacă de la mustrare scrisă, amânarea înaintării în gradul următor sau diminuarea de la 5 la 15% a drepturilor salariale pe o perioadă de trei luni. Comandantul IPJ Suceava a precizat că ultima sancțiune poate fi demiterea din funcție a șefului Poliției Fălticeni.
Reamintim faptul că la sfârșitul lunii octombrie a.c., șeful Poliției Fălticeni, comisarul-șef Constantin Gagiu, a fost prins la volan având o alcoolemie de peste două grame per litru în sânge. Constantin Gagiu se afla la volanul mașinii sale și a fost prins în timp ce conducea pe o stradă din Fălticeni.
După ce a fost prins de polițiști, șeful Poliției Fălticeni a refuzat să fie verificat pe loc cu etilotestul, fiind condus la spitalul din acest municipiu, unde i s-au recoltat probe biologice de sânge. Potrivit buletinului de analiză toxicologică emis de Serviciul de Medicină Legală Suceava, prima recoltare a reliefat o concentrație de 2,10 grame la mie, iar a doua o concentrație de 1,95 grame la mie. În acest caz, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Suceava a deschis un dosar penal pe numele lui Constantin Gagiu, acesta fiind cercetat pentru comiterea infracțiunii de „conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are în sânge o îmbibație alcoolică ce depășește limita legală”.