Colecționarii suceveni, în dilemă în fața capodoperelor achiziționate de fostul ministru Vâlcov cu bani din șpagă



Sursa https://www.artmark.ro/
Sursa https://www.artmark.ro/

Valoroasa colecție de artă a fostului ministru al Finanțelor Darius Vâlcov, despre care anchetatorii au arătat că a fost achiziționată de acesta cu bani ce i-au fost oferiți ca mită, va fi scoasă la licitație de ANAF prin intermediul casei de licitații Artmark, în data de joi, 23 aprilie, la Palatul Cesianu-Racoviță din București (https://www.artmark.ro/ro/licitatie/licitatia-colectiei-darius-valcov-partea-a-ii-a-6342026).

Este al doilea lot, de 118 tablouri din colecția Vâlcov, prin vânzarea cărora statul încearcă să-și recupereze prejudiciul. Direcția Națională Anticorupție a confiscat de la Vâlcov 172 de tablouri, statuete și obiecte de artă, precum și trei lingouri de aur, găsite în seifuri ascunse în case părăsite, în pereți, sub obiecte de mobilier din diverse imobile și în cimitire.

O primă licitație a avut loc în luna februarie a acestui an, în cadrul căreia toate cele 34 de lucrări au fost vândute în trei ore, cu o sumă totală de 791.450 de euro, conform site-ului oficial al casei Artmark.

Printre lucrările achiziționate la cele mai mari prețuri au fost două lucrări semnate Nicolae Grigorescu – Car cu boi, pe cale de dimineață – cu 170.000 de euro și Car cu boi – 170.000 de euro; două tablouri de Nicolae Tonitza – Portretul Ecaterinei, vândut cu 76.000 de euro, și Tătăroaice la Balcic, cu 30.000 de euro; un tablou al lui Victor Brauner – 150.000 de euro și două lucrări de Pablo Picasso, cu 18.000, respectiv cu 28.000 de euro.

Nicolae Grigorescu - Întoarcerea de la bâlci - Sursa https://www.artmark.ro/
Nicolae Grigorescu – Întoarcerea de la bâlci – Sursa https://www.artmark.ro/
  • Sunt scoase la licitație tablouri de Renoir, Warhol, Picasso, Grigorescu și Tonitza

A doua parte a colecției Darius Vâlcov, scoasă la licitație pe 23 aprilie, cuprinde capodopere semnate de artiști care au avut un rol marcant în definirea istoriei artei: pictura „Baigneuse”, semnată de Pierre-Auguste Renoir, schițe ale lui Andy Warhol, o suită de ceramică semnată Pablo Picasso, pictorii români Theodor Aman, Nicolae Tonitza, Ion Theodorescu-Sion, Nicolae Grigorescu, alături de contemporanii Ștefan Câlția, Jules Perahim sau Victor Brauner, precum și o colecție de obiecte precolumbiene.

Prețurile de pornire a licitației sunt de la 80.000-150.000 de euro pentru Renoir, lucrările lui Nicolae Grigorescu pornesc de la 30.000-50.000 de euro; Theodor Aman – 15.000-25.000 de euro; Victor Brauner – 1.000-70.000 de euro; Gheorghe Petrașcu – 800-25.000 de euro; Nicolae Tonitza – 12.000-18.000 de euro; Corneliu Baba – 900-12.000 de euro; Pablo Picasso – 1.500-9.000 de euro; Andy Warhol 9.000-18.000 de euro; Ștefan Câlția – 250-12.000 de euro; Octav Băncilă – 3.000-5.000 de euro; Theodor Pallady – 20.000-30.000 de euro; Salvador Dali – 1.200-1.800 de euro, vase precolumbiene – 1.000-4.000 de euro.

Gheorghe Petrașcu – Tufănele, evantai și cărți Sursa https://www.artmark.ro/
Gheorghe Petrașcu – Tufănele, evantai și cărți Sursa https://www.artmark.ro/
  • Colecționarii suceveni: să cumpere sau nu?

O parte dintre colecționarii de artă suceveni pe care i-am contactat și-au exprimat interesul pentru licitația ce va avea loc peste două săptămâni, în timp ce alții au răspuns că preferă să stea departe de lucrări „achiziționate cu bani murdari”. „Te poți trezi că ai pierdut și banii, și tabloul. Mai bine nu”, a spus unul dintre colecționari, mai mulți dintre aceștia afirmând că, deși vânzarea este făcută de stat și printr-o casă de licitații mai presus de orice îndoială, iar lucrările sunt extrem de tentante, aleg totuși să nu participe.

Înainte de a fi patru luni ministru, între decembrie 2014 și martie 2015, în guvernul condus de Victor Ponta, Darius Vâlcov a fost primar al municipiului Slatina.

După procese care au durat 8 ani, în 2023 a fost condamnat definitiv la 6 ani de închisoare cu executare pentru trafic de influență și spălare de bani. Conform procurorilor, colecția de artă a fost achiziționată pe parcursul a aproximativ zece ani, prin interpuși, de la case de licitație naționale și internaționale, din galerii sau colecții private.

Valoarea totală estimată a achizițiilor a fost de circa 2,5 milioane de lei, bani obținuți din infracțiuni de trafic de influență și spălare de bani, inclusiv mită de peste 1,5 milioane de euro (reprezentând 20% din valoarea unor contracte de rețele de apă și canalizare în mai multe orașe, între 2011 și 2013).

Pe lângă tablouri și lingouri de aur, la percheziții anchetatorii au descoperit și mari sume de bani, peste 400.000 de dolari. Tablourile au fost păstrate în custodia Muzeului Național de Artă al României, iar o parte din ele au fost expuse temporar în expoziții publice.

Auguste Renoir – Baigneuse Sursa https://www.artmark.ro/
Auguste Renoir – Baigneuse Sursa https://www.artmark.ro/


Recomandări

Cât valorează lucrările de artă din dosarul Vâlcov: de la 1.200 de euro până la 114.000 de euro

DNA: Vâlcov a cumpărat 101 tablouri, prin intermediul unor interpuși, de la case celebre de licitații

Darius Vâlcov, audiat la DNA, după ce la percheziții s-au găsit tablouri de Picasso și Grigorescu