Coeficienții cadrelor didactice cresc, pentru funcțiile de conducere rămân la fel -legea salarizării



Coeficienții prevăzuți pentru toate cadrele didactice au crescut, fiind exceptate funcțiile de conducere atât din învățământul universitar cât și preuniversitar, unde aceștia au rămas nemodificați față de vechea formă a proiectului legii salarizării unitare.
Astfel, pentru un profesor universitar cu peste 40 de ani vechime, coeficientul a crescut de la 7,96 la 8,16, iar pentru cel care are peste 35 de ani vechime coeficientul s-a mărit de la 7,58 la 7,96
Profesorului universitar cu vechime între 10 și 15 ani îi revine coeficientul 6,22.
În cazul conferențiarului universitar, cel mai mic coeficient a crescut de la 3,89 la 4,29, iar cel mai mare de la 5,23 la 6,07, în funcție de vechime, în timp ce asistentul universitar pleacă de la 3,04 față de 2,69 și poate ajunge până la 4,09 față de 3,70.
În învățământul preuniversitar, cele mai mari salarii de bază vor fi pentru profesorii cu studii superioare de lungă durată grad didactic I, care au peste 40 de ani vechime, un coeficient de 5,36. Astfel, cei care au o vechime cuprinsă între 35 și 40 de ani vor fi remunerați cu echivalentul coeficientului 5,10 față de 4,19.
Profesorii cu studii superioare de lungă durată și grad didactic II pot avea, pentru vechime maximă, cel mai mare coeficient de 4,51 față de 3,79, iar profesorii cu studii superioare de lungă durată și cu definitivat pot primi cel mult coeficientul de 4,09 față de 3,44.
Un profesor cu studii superioare de lungă durată debutant va avea coeficientul de ierarhizare 2,62 față 2,37, iar profesorul cu studii superioare de scurtă durată și cu grad didactic I, pleacă de la 2,89 față de 2,62 și poate ajunge la cel mult 4,29 față de 3,79.
Coeficienții stabiliți pentru învățător, educatoare și maistru – instructor variază de la 2,05 față de 1,38 și pot ajunge la 3,79 față de 3,61 în funcție de grade profesionale și vechime în muncă.