Ordonanța de Urgență privind grațierea unor pedepse, adoptată de Guvernul Grindeanu, a scos sucevenii în stradă pentru a patra zi consecutiv.
Sâmbătă, numărul manifestanților a rămas unul mare, potrivit unor estimări, circa 2.500 de suceveni au mărșăluit pe străzile municipiului Suceava. Oamenii și-au strigat nemulțumirile, cu toate că în cursul zilei de sâmbătă au apărut informații potrivit cărora liderul PSD, Liviu Dragnea, ar lua în calcul o eventuală abrogare a controversatei ordonanțe.
Protestatarii supărați pe Guvernul Dragnea-Grindeanu au avut pancarte cu lozinci precum: „Legea este pentru toți, / Să nu-i apere pe hoți” „PDS + ALDE Țara în prăpastie”, „Ați distrus, acum plecați. FSN lasă-ne”, „Ați legalizat hoția”, iar mulți au ales să apeleze la umor pentru a-și transmite mesajul: ”- Mama lui Dragnea, îl lăsați pe Liviu afară? – Nu, că fură”, „Dragnea, nu fi trist, la Jilava au dentist”. Mai mult, unul dintre participanții la manifestație a adus un manechin în haine de deținut, cu chipul lui Liviu Dragnea, pe care l-a purtat „pe sus” pe întregul traseu.
Coloana a plecat în jurul orei 18.30 din fața Palatul Administrativ, spre strada Ștefan cel Mare, strada Mitropoliei, str. Ana Ipătescu, str. Ștefan cel Mare, bd. 1 Mai, bd. 1 Decembrie 1918, str. Bistriței, bd. Corneliu Coposu, Calea Obcinilor, bd. George Enescu, str. Mărăști, str. Mihai Eminescu, str. Nicolae Bălcescu. Circa două ore mai târziu, oamenii s-au reîntors în fața Prefecturii Suceava, unde au intonat Imnul României și și-au reiterat nemulțumirile. Totodată, la fel ca în celelalte zile, protestatarii au făcut câteva „popasuri” la Palatul Justiției, sediul PSD etc.
De menționat este faptul că a fost aprobată o autorizație de protest pentru mitinguri până pe 13 februarie, în intervalul 18.00-22.00, după traseul menționat.
Circa 2.500 de protestatari, sâmbătă, la Suceava. Un manechin în haine de deținut, cu chipul lui Dragnea, a fost plimbat prin mulțime
