Ciorile din municipiul Suceava vor fi ținta unei campanii dure, în care, pe de o parte, vor fi luate în cătarea puștii vânătorilor, iar pe de alta, le vor fi dărâmate cuiburile.
Această decizie a fost luată de municipalitatea suceveană după ce alte încercări de a le alunga din parcuri au eșuat lamentabil, până și aparatura care emite sunete de alarmare, achiziționată pentru a speria ciorile, având mai mult efect asupra celor care doreau să se plimbe prin parc.
În aceste condiții, primarul Ion Lungu a spus că este dispus să accepte propunerea unui alpinist, care s-a angajat să urce în copaci și să dărâme cuiburile de ciori, contra cost.
De asemenea, va fi menținută și singura măsură eficientă de până acum, cea de împușcare a ciorilor, de către membrii asociațiilor vânătorești, asemenea partide de vânătoare fiind organizate și anii trecuți.





