Ghimpe. Petrică Ropotă, directorul executiv al Direcției Generale a Finanțelor Publice (DGFP) Suceava, crede că a deranjat persoane influente ale județului, motiv pentru care s-a creat o adevărată coaliție împotriva sa. Șeful finanțiștilor suceveni a declarat că nu va ceda acestor presiuni și a acuzat existența unei adevărate mafii, cu implicații financiare importante, de cele mai multe ori cu bani de la bugetul de stat.
Atacul virulent al directorului executiv al DGFP Suceava îi vizează pe cei care doresc cu tot dinadinsul să-l vadă plecat din fruntea acestei instituții pentru a-și vedea liniștiți de afaceri ilegale cu bani de la bugetul de stat.
Petrică Ropotă a arătat că atacurile care-l privesc pe el personal și instituția pe care o conduce erau previzibile, mai ales că nu a cedat la presiunile de a încălca legea, venite din partea unor persoane importante.
„Când te pui cu greii județului și depistezi evaziuni fiscale de sute de miliarde de lei vechi în care aceștia sunt implicați, sau când stârpești evaziuni fiscale în domeniul alcoolului este clar că devii incomod. Dacă mai adăugăm și faptul că am dorit să schimb din funcțiile de conducere ale DGFP Suceava persoane care au servit unui anumit grup de interese și care au de decontat în continuare diferite servicii, lucrurile devin și mai clare. Faptul că nu am cedat șantajului mediatic și scenariilor denigratoare văd că i-a înverșunat și mai mult pe acești indivizi din grupurile de interese din județ. Poate că toate acestea se datorează și neînregimentării mele într-un anumit partid și faptului că nu am răspuns unor comenzi politice”, a declarat Petrică Ropotă.
Instituție a statului, folosită ca mijloc de presiune Directorul executiv al DGFP Suceava nu a vrut să-i rămână dator nici directorului Curții de Conturi Suceava, Ioan Hurjui, care a oferit în ultimele zile mai multe declarații împotriva lui Ropotă. Totul a plecat de la abuzurile comise de o echipă de control a Curții de Conturi Suceava aflată în control la DGFP, echipă venită cu scopul precis de a găsi nereguli în activitatea instituției.
„Faptul că aceste grupuri de interese din județ folosesc în lupta pe care o duc împotriva mea și instituții ale statului este foarte grav. O instituție de control, și mă refer aici la Curtea de Conturi Suceava, care ar trebui să fie garantul respectării legilor țării, s-a transformat în organ de presiune și intimidare cu scopul de a-i reduce la tăcere pe cei care se opun neregulilor. Îi anunț însă că nu sunt omul care să renunțe și să cedeze acestor presiuni”, a spus Petrică Ropotă.
Vinovății antepronunțate Pe de altă parte, Ropotă îl acuză pe directorul Curții de Conturi Suceava că dă verdicte înainte ca actele de control să fie finalizate, după cum singur recunoaște.
Astfel, Ioan Hurjui a arătat inițial că se preconizează că aspectele descoperite la DGFP Suceava să fie aduse la cunoștința DNA, deoarece sunt extrem de grave, iar cel responsabil este directorul executiv Petrică Ropotă.
Ulterior, Hurjui și-a dat seama de gafă și a precizat că acțiunile de control nu sunt finalizate, „fiind acum în faza de documentare, a strângerii datelor necesare efectuării unei constatări”.
„Probabil că această practică a pronunțării vinovățiilor fictive, înainte de finalizarea unor controale, este o practică obișnuită la Curtea de Conturi Suceava. Aceeași poziție au avut-o și reprezentanții echipei de control trimise în misiune la DGFP Suceava, care nu au respectat Codul Etic al controlorilor financiari. În loc să se abțină de la emiterea de opinii personale care nu sunt fundamentate potrivit dispozițiilor legale și, de asemenea, nu pot să se substituie organelor de cercetare penală, singurele competente în sfera penalului, membrii echipei de control au formulat acuzații, stabilind și vinovății”, a declarat Ropotă.
Acesta a adus în sprijinul afirmațiilor sale presupusul prejudiciu de 200.000 de euro comis prin acte de natură infracțională. Aceste mențiuni se regăsesc în actul de constatare semnat de controlorii financiari Carmen Crișu și Iuliana Serediuc privind achiziția sediului Administrației Fiscale Orășenești Gura Humorului.
„Sunt susțineri tendențioase, făcute cu scopul de a denigra imaginea instituției și a mea personal. Acesta este unul dintre motivele pentru care am cerut recuzarea echipei de control a Curții de Conturi, la care se adaugă acțiunile de intimidare și la adresa personalului DGFP Suceava”, a completat Petrică Ropotă.
Incomod
Cine vrea capul lui Ropotă?





