Chivu spune că fundașii italieni vor avea insomnie înaintea meciului cu România din cauza lui Mutu



Căpitanul echipei naționale, Cristian Chivu, s-a declarat convins de faptul că fundașii reprezentativei Italiei vor avea insomnie înaintea partidei cu România de la Euro-2008, din cauza atacantului Adrian Mutu, unul dintre cei mai buni marcatori din Il Calcio, transmite trimisul MEDIAFAX.
„Nu cred că fundașii italieni vor dormi liniștiți în această noapte. Adi a marcat în acest sezon 17 goluri, e unul dintre cei mai buni atacanți din Europa. Dacă domnul Pițurcă îl va folosi, atunci îl veți vedea pe adevăratul Adrian Mutu”, a spus Chivu, joi, într-o conferință de presă.
Cristi Chivu nu crede că experiența jucătorilor români care evoluează în Italia va afecta în vreun fel jocul „squadrei azzura”. „Jocul Italiei îl știe toată lumea, e campioană mondială, cu un joc aparte, cu o cultură fotbalistică aparte. Nu cred că experiența noastră, a celor care jucăm în Italia, va afecta jocul lor. Poate să fie și un dezavantaj, și un avantaj”, a completat Chivu.
Fundașul român consideră că situația din grupa C este diferită față de ce se aștepta înainte de începerea Campionatului European. „Un meci nu seamănă cu altul, iar motivația în această partidă este alta, Italia venind după o înfrângere. Situația din această grupă e alta decât ne-am gândit înaintea turneului final. Vom juca cum ne-am programat dinainte, vrem să ne calificăm”, a subliniat căpitanul naționalei.
Întrebat dacă este cel mai important meci al acestei generații de jucători români, Chivu a răspuns: „Am venit la acest turneu final pentru a ne juca șansa, conștienți că fiecare meci este cel mai important al acestei generații”.
Chivu crede că echipa României de astăzi este mai organizată și mai ambițioasă decât cea care întâlnea Italia în sferturile de finală ale Campionatului European din 2000. “Este o echipă puternică, la fel ca și cea de atunci, poate un pic mai organizată, un pic mai ambițioasă. În opt ani s-au adunat anumite frustrări. Vrem să dovedim că au fost accidente și că această echipă nu e una de ratați, așa cum a fost considerată până acum”, a afirmat jucătorul.
Cristian Chivu a menționat că a primit, joi dimineață, un SMS de la Zlatan Ibrahimovici, colegul său de la Inter Milano: „Tocmai mi-a trimis un SMS în această dimineață. Am văzut golul, unul dintre cele mai frumoase de la această ediție, dar în acest moment, Zlatan nu este problema mea, ci Italia”.
România va întâlni, vineri, de la ora 19.00, la Zurich, reprezentativa Italiei în etapa a doua a grupei C a Campionatului European. Partida va fi arbitrată de o brigadă din Norvegia avându-l la centru pe Tom Henning Ovrebo. El va fi ajutat de asistenții Geir Age Holen și Jan Petter Randen, iar croatul Ivan Bebek va fi arbitru de rezervă.