Un tânăr în vârstă de 26 de ani este cercetat pentru comiterea a trei infracțiuni după un banal accident petrecut pe bulevardul George Enescu din municipiul Suceava.
Vineri după-amiază, aproape de ora 16.00, Poliția municipiului Suceava a fost anunțată că pe bulevardul George Enescu, un copil în vârstă de 15 ani, biciclist, care se deplasa pe sensul de mers Maraton – Nordic, a fost acroșat de o mașină, șoferul părăsind locul accidentului.
Conform poliției, minorul, cu domiciliul în Stroiești, se deplasa pe trotuar, iar când a ajuns în zona unei treceri de pietoni, în dreptul blocului T 49, s-a angajat în traversarea străzii, fiind lovit de un autoturism, care și-a continuat deplasarea spre comuna Șcheia.
Din fericire, personalul medical sosit la fața locului a constatat că minorul nu are nimic grav, nefiind necesară nici măcar transportarea sa la spital.
Ofițerii de la Biroul Rutier al Poliției municipiului Suceava au reușit să dea în scurt timp de șofer. Este vorba de un localnic din Suceava, Viorel B., de 26 de ani, care nu posedă permis de conducere.
„Șoferul este cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, conducere pe drumurile publice a unui autoturism de către o persoană care nu posedă permis de conducere și părăsirea locului accidentului, fără încuviințarea organelor de poliție”, se arată într-un comunicat al poliției.