Recepție

Centrul Tradițiilor Populare va fi dat în folosință în luna mai



Centrul Tradițiilor Populare
Centrul Tradițiilor Populare

Municipalitatea suceveană va da curând în folosință o clădire nouă – Centrul Tradițiilor Populare, care va fi utilizat atât ca spațiu expozițional, educativ, cât și ca destinație turistică.
Clădirea, construită pe strada Universității, în apropierea Patinoarului Areni, a fost recepționată săptămâna aceasta.
„Este o clădire frumoasă, reprezentativă pentru Suceava și pentru tradițiile bucovinene. Deocamdată clădirea a fost finalizată ca și construcție, au fost puse în funcțiune utilitățile, dar mai sunt încă amenajări de făcut, pentru a putea aduce acolo meșteșugari”, a declarat primarul Sucevei, Ion Lungu.
Costurile de realizare a noii clădiri sunt de 7.514.625 de lei, din care aproape jumătate reprezintă fonduri nerambursabile de la Uniunea Europeană– 2.754.670 de lei, prin Programul Operațional Regional.
Diferența o reprezintă contribuția Primăriei Suceava – 75% și a Consiliului Județean – 25%.
Clădirea are un demisol, parter, două etaje și mansardă. La demisol sunt utilitățile, la parter două puncte de informare, la etajul întâi sală de conferințe multifuncțională, iar la etajul doi, șapte spații pentru meșterii populari – atelier de confecționare măști, atelier de prelucrare a lemnului, de țesături, de încondeiere ouă, pielărie, ceramică și pictură icoane.
„Urmează ca în perioada următoare, împreună cu Consiliul Județean, să reușim să aducem aici meșterii populari, la ateliere și spații expoziționale, intenția noastră fiind de a inaugura acest centru în jurul datei de 1 mai”, a adăugat primarul Sucevei.
Activitatea Centrului Tradițiilor Populare va fi coordonată de Vasile Ilie, fostul vicepreședinte al CJ, care acum ocupă postul de consilier cultural al primarului Ion Lungu.



Recomandări

Aproape 40 de școli și grădinițe au fost relocate, unele în pridvorul bisericii, în cămine culturale sau în clădirile unor firme

Municipiul Vatra Dornei a găzduit festivalul „Zilele Culturii Japoneze”, o punte între tradițiile nipone și spiritul bucovinean

Municipiul Vatra Dornei a găzduit festivalul „Zilele Culturii Japoneze la Vatra Dornei”, o punte între tradițiile nipone și spiritul bucovinean
Municipiul Vatra Dornei a găzduit festivalul „Zilele Culturii Japoneze la Vatra Dornei”, o punte între tradițiile nipone și spiritul bucovinean

Meșterul popular Teodore – Adrian Negoiță: „Aduc cu mine tradiția locului și bucuria care mi-a fost întipărită de bunici în a trăi și a povesti despre satul românesc”

Meșterul popular Teodore – Adrian Negoiță: „Aduc cu mine tradiția locului și bucuria care mi-a fost întipărită de bunici, în a trăi și a povesti despre satul românesc”
Meșterul popular Teodore – Adrian Negoiță: „Aduc cu mine tradiția locului și bucuria care mi-a fost întipărită de bunici, în a trăi și a povesti despre satul românesc”