„Rezervare” la poliție

Celule pregătite în arest, pentru bătăușii de la Mitocu Dragomirnei



Doi dintre suspecți aduși, aseară, în fața procurorilor
Doi dintre suspecți aduși, aseară, în fața procurorilor

Cei patru indivizi de etnie romă din comuna Mitocu Dragomirnei care au dat buzna, sâmbătă seară, în curtea unei familii din localitate, și, înarmați cu furci, topoare și răngi, i-au luat la bătaie pe doi frați cu care aveau un conflict mai vechi, au fost reținuți, ieri, pentru 24 de ore.
Spre seară, cei patru, Florin și Sorin Răscol, de 20, respectiv 24 de ani, și Nicolaie și Crăișor Cuțitar, primul de 21 de ani, al doilea de 16 ani, au fost duși la Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava, procurorii urmând să decidă dacă-i vor prezenta pe suspecți în fața judecătorilor cu propunere de arestare preventivă.
Anchetatorii aveau de gând să ceară arestarea a trei dintre indivizi, singurul care urma să fie lăsat în libertate, însă cu interdicția de a părăsi localitatea, fiind adolescentul în vârstă de 16 ani.
Cei patru sunt acuzați că sâmbătă seară, în jurul orei 21:00, au intrat fără voie în curtea casei familiei Clim și i-au bătut pe Dumitru și Mihai Clim, de 26, respectiv 34 de ani, ambii fiind transportați la spital, iar primul fiind internat.
„Stăteam în curte, eram mai multe rude adunate cu ocazia sărbătorii de Sfânta Maria. Au venit cu furcile, cu topoarele, și i-au lovit pe frații mei. Mama a leșinat de frică, fetița mea este traumatizată, vă dați seama ce a fost acolo”, mărturisea Mihaela Clim, sora celor doi frați agresați.
Agresorii sunt acuzați pentru ultraj contra bunelor moravuri, violare de domiciliu și vătămare corporală.
Din câte se pare, motivul pentru care s-au răzbunat pe cei frații Clim a fost acela că unul dintre ei a fost martor într-un proces care-l privea pe unul dintre agresori.



Recomandări