Mult așteptata întrunire a Comitetului Executiv produsă la sfârșitul săptămânii trecute nu a lămurit nici măcar una din multele necunoscute cu care se confruntă formațiile ce activează în eșaloanele II și III ale fotbalului românesc. Nu numai că nu s-a avansat nici o dată când va avea loc tragerea la sorți, dar nu se știe cu exactitate nici numărul de echipe care vor activa în sezonul viitor în Ligile a II-a și a III-a.
„Din câte m-am informat eu, federalii așteaptă data de 15 iulie, termenul maxim până la care formațiile de Liga a II-a și a III-a pot confirma înscrierea în ediția de campionat 2013-2014. Abia atunci se va ști cu exactitate câte grupări vor lua startul în noul sezon, în funcție de acest lucru urmând să se structureze și componența seriilor. Oricum, începând din vara lui 2013 s-au înăsprit și pedepsele în cazul refuzului de a se înscrie în competiție al unor grupări care dețin acest drept, echipele în culpă urmând să fie retrogradate direct în Liga a V-a!”, a declarat Ciprian Anton, managerul CS Sporting Suceava.
În eventualitatea în care Liga a II-a va fi structurată în 2 serii a 14 echipe, sezonul oficial va începe cel mai probabil la începutul lunii septembrie, iar dacă va fi structurată în 2 serii a câte 16 echipe, se preconizează că întrecerea va debuta pe 24 august. La Liga a III-a se vorbește despre 4 serii a câte 18 formații, caz în care prima etapă va avea loc pe 17 august.