Recomandări

Ce mâncăm în postul Paștelui?



Recomandări: Ce mâncăm în postul Paștelui?
Recomandări: Ce mâncăm în postul Paștelui?

Postul Paștelui durează 48 de zile și este cel mai lung post din calendarul creștin-ortodox. Noțiunea de “post “vine din greaca “askesis” (asceză) și înseamnă “exercițiu”. Acesta presupune “o angajare pentru disciplina sufletească și trupească, este ca un fel de gimnastică a sufletului și a trupului”, după cum susținea, într-un interviu, părintele Teofil de la Mănăstirea Brâncoveanu. Postul poate fi considerat drept o cumpătare, un echilibru atunci când este vorba de mâncare, dar și de relațiile noastre cu cei din jur. În această perioadă, căutăm să fim mai buni, mai blânzi și mai puțin lacomi la mâncare.
Legume, fructe, cereale
În ce privește alimentația, există anumite restricții: se consumă doar alimente de origine vegetală. Se recomanda fructele și legumele proaspete, bogate în vitamine. Comercianții ne oferă o gamă foarte largă de produse de post, majoritatea bazate pe soia. Spre exemplu, dacă nu putem renunța la produsele lactate, putem folosi lapte, budincă, maioneză și brânzeturi pe bază de soia. Pentru cei care spun că “dintre toate legumele ei prefera carnea” s-au găsit alte soluții: salam, cârnați, cremvurști, hamburgeri, nuggets, pate, pe bază de soia. Mulți nutriționiști ne recomandă să fim atenți la eticheta produsului, fiindcă multe dintre alimentele de post conțin E-uri, coloranți și substanțe pentru gelifiere.
Pentru un post sănătos putem cumpăra legume și fructe din piață, de la producătorii autohtoni. Chiar dacă aspectul lor nu este atât de atrăgător, calitatea lor este surprinzătoare. Din categoria fibrelor, cerealele integrale pot alcătui baza multor mâncăruri de post. Din fulgii de ovăz, cu fructe uscate (stafide, curmale, smochine), hrișcă, mei se pot prepara terciuri delicioase.
Din orez și gris facem sărmăluțe, arpacașul îl adăugăm în supe sau mâncăruri cu legume (praz, gogoșari, roșii). Cerealele reprezintă o sursă bogată de carbohidrați, vitamine, minerale și au un nivel scăzut de grăsimi. Fasolea, mazărea și lintea sunt bogate în proteine vegetale, conțin puține grăsimi și pot înlocui carnea pe perioada postului.
Dulciuri
Din categoria dulciurilor avem o oferta și mai bogată: baclava, clătite de post, covrigei, cornulețe cu nucă, fursecuri cu alune, ștrudel cu mere sau dovleac, salată de fructe și altele. Halvaua, bogată în calorii, este printre cele mai vândute produse în perioada postului.
Se găsesc mai multe tipuri de halva, pe care le putem prepara și acasă: halva de gris, greceasca, turcească sau persană.
(www.ardei-iute.ro)



Recomandări

Deputatul AUR Veronica Grosu consideră că inflația actuală cu o perspectivă de 10% este un „furt invizibil”, dar măsurabil, pe care îl face Guvernul asupra românilor