Ce gândesc bărbații despre femei



Specialiștii de la mai multe reviste britanice dedicate în exclusivitate femeilor au hotărât să realizeze un sondaj pentru a afla ce se ascunde în spatele tuturor răspunsurilor derutante pe care le dau reprezentanții sexului tare, încă de când Eva l-a întrebat pe Adam dacă îi stă bine cu frunza de smochin pe care o purta zilnic în Rai. În acest scop, ai au apelat la serviciile a 127 de curajoși, cu vârste cuprinse între 21 și 45 de ani.
După cum informează site-ul Yahoo!News, unul dintre cele mai „aprinse” subiecte incluse în chestionare a fost numărul de foști parteneri ai iubitelor. Astfel, zece la sută dintre respondenți au mărturisit că pentru ei contează foarte mult numărul bărbaților cu care soțiile sau prietenele lor au făcut sex înainte de a avea o relație cu ei. Cu toate acestea, doar unu la sută dintre „curajoși” au recunoscut că le-au mărturisit partenerelor de viață „grija” care îi frământa. Totodată, șapte la sută dintre participanții la acest sondaj au precizat că numerele care includ peste două cifre sunt „alarmante”. Au existat însă și câțiva respondenți care au mărturisit că l-ar plăcea să aibă o aventură cu o femeie care a avut peste nouă parteneri, dar „sub nici o formă” nu s-ar căsători cu ea.
Spre surpriza specialiștilor care au întocmit sondajul, majoritatea participanților au dovedit că au o opinie modernistă în ceea ce privește puterea economică a partenerilor într-un cuplu. Se pare că bărbații din zilele noastre au uitat „amenințarea” salariului mai mare ale iubitei. Doar cinci la sută dintre respondenți au precizat că s-ar simți inferiori dacă partenerele lor de viață ar avea un venit lunar mai mare decât al lor. Totodată, au existat bărbați care au declarat că, pe termen scurt, nu ar avea nimic împotrivă ca partenerele să câștige mai mult decât ei. Însă, odată cu sosirea primului născut, aceștia ar face tot posibilul pentru a aduce cel mai mare venit în bugetul familiei.
Această tendință modernă a continuat și atunci când respondenții au fost rugați să precizeze dacă sunt sau nu adepți ai unei relații pe termen lung. Astfel, specialiștii au constatat că zilele burlacilor de peste 40 de ani, care nu vor cu nici un chip să „se lege la cap fără să-i doară”, au apus demult. Peste trei sferturi dintre respondenți au mărturisit că preferă o relație pe termen lung, în locul aventurilor de o noapte. Cu toate acestea, doar cinci la sută dintre ei s-ar grăbi la altar pentru a jura credință veșnică unei singure femei. De asemenea, mulți dintre participanții la sondaj au precizat că ar accepta să se căsătorească numai în urma unor „presiuni la nivel înalt”, deși nu ar recunoaște acest lucru nici în ruptul capului.
„Etichete” la prima întâlnire
Chiar dacă ne place sau nu, sondajul menționat a demonstrat că toți bărbații ne pun „etichete” încă de la prima întâlnire – aceasta nu pentru că noi nu am face la fel. Astfel, se pare că numai zece la sută dintre respondenți ies a doua oară în oraș cu o femeie care le propune să facă sex încă din prima seară petrecută împreună, deși majoritatea au mărturisit că se simt flatați atunci când întâlnesc o astfel de ocazie. Acest fapt demonstrează din nou că bărbații uită, de cele mai multe ori, că este nevoie de doi parteneri pentru a face sex la prima întâlnire. Cei mai mulți dintre ei susțin însă că își pierd motivarea de a se întâlni și a doua oară cu femeia respectivă. Totodată, cei mai mulți dintre respondenți au mărturisit că așteptarea dinaintea primei nopți de dragoste face ca experiența să fie mai plăcută.
Fiind întrebați ce stil vestimentar consideră că este mai sexy pentru o femeie, curajoșii britanici au dat un răspuns neașteptat, care nu a inclus nici fustele scurte, nici bluzele decoltate. De fapt, răspunsul lor nu s-a referit la nimic în mod specific. Afirmația care a evidențiat cel mai bine părerea majorității a fost cea a unui profesor de liceu, în vârstă de 45 de ani, care a declarat că: „femeile au abilitatea uimitoare de a transforma aproape orice într-un lucru sexy”. De asemenea, afirmații ca „frumusețe naturală” sau „un look cât mai simplu” nu au lipsit din declarațiile respondenților. Se pare că singura trăsătură comună pe care au reușit specialiștii să o identifice în descrierile britanicilor a fost părul – „cu cât mai lung, cu atât mai bine”.
Frumusețe versus personalitate puternică
Lucrurile s-au diversificat însă atunci când a venit vorba despre personalitatea femeilor. Astfel, jumătate dintre respondenți au precizat că se simt atrași de femeile care au o personalitate puternică, dar este de preferat să fie și frumoase. În schimb, 45 la sută dintre ei au recunoscut că primează frumusețea, nefiind prea interesați de partea care se ascunde sub „ambalaj”. Doar cinci la sută dintre respondenți au precizat că nu pot stabili o relație pe termen lung dacă personalitatea lor nu se potrivește cu cea a partenerei, indiferent de frumusețea acesteia.
Surprinzător, răspunsurile ulterioare ale curajoșilor au arătat că o conexiune sufletească cu partenera este la fel, dacă nu chiar mai importantă decât potrivirea din punct de vedere sexual. Potrivit sondajului, numai cinci la sută dintre britanici sunt gata să dea oricând o partidă de sex „pe cinste” pe o discuție interesantă cu partenera la micul dejun. Toți cei care s-au înscris în această categoriei sunt căsătoriți de peste patru ani.
Ultima întrebare la care a trebuit să răspundă curajoșii noștri a fost: „Care este întrebarea ce vă irită cel mai mult?” Majoritatea respondenților au mărturisit că replica: „La ce te gândești acum?” li se pare cea mai supărătoare. Pe locul imediat următor s-a clasificat întrebarea „Cei ai de gând să facem în seara asta?” Totodată, una dintre „fobiile” bărbaților, referitor la întrebările care li se pun frecvent de către partenere, este: „Tu chiar ai impresia că eu te cred?”
(Click News)