Polițiștii din Gura Humorului au reușit să identifice zilele trecute o grupare infracțională formată din patru indivizi care au făcut pagubă mare în gospodăriile a șase familii din câteva localități din județ. Hoții au furat cazane de țuică din cupru, pe care le-au dezmembrat și vândut la centrele de colectare a fierului vechi.
În perioada ianuarie-septembrie 2006, șase cazane de rachiu de capacitate mare, fiecare în valoare de aproximativ 100 de milioane de lei vechi, au dispărut din curțile unor familii din Berchișești, Drăgoiești, Corlata, Stupca și Botoșana. După ce se informau în prealabil cu privire la familiile care dețin cazane, indivizii pătrundeau prin efracție în gospodăriile oamenilor, furau cazanul și îl duceau pe un câmp izolat unde, ajutându-se de topoare, îl tăiau în bucăți mici. Marfa fragmentată era transportată la cel mai apropiat centru de colectare, unde era vândută.
Deși întreaga operațiune era destul de laborioasă, hoții erau mulțumiți de afacere, pentru cuprul rezultat din fiecare cazan ei alegându-se cu 15-20 de milioane de lei vechi.
În aceeași perioadă, același grup a mai spart și o societate comercială din Valea Moldovei, sustrăgând din incintă o combină muzicală și mai multe produse alimentare în valoare de 7 milioane de lei vechi. La aproape șase luni de la comiterea ultimei fapte, la finele săptămânii trecute, poliția din orașul Gura Humorului a reușit să identifice parte din grupare.
Doi dintre autori, Vasile S., în vârstă de 27 de ani, și Vasile G., în vârstă de 16 ani, ambii din comuna Berchișești, au fost deja identificați.
Victimele urmează să se constituie în părți civile și să ceară despăgubiri pentru cazanele distruse. Indivizii se vor alege cu dosare penale pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.





