Cătălin Nechifor nu e un domn



Moartea primarului PSD al comunei Vulturești, Cătălin Constantin Ciubotariu, la numai 43 de ani, a scos scriitorul la ziar din președintele PSD Suceava, deputatul Cătălin Nechifor. Într-un material intitulat „In memoriam”, domnul Nechifor a deplâns faptul că domnul Ciubotariu a murit atât de tânăr și că a lăsat în urma sa trei copii. Cătălin Nechifor a avut cuvinte de apreciere la adresa omului și primarului Cătălin Ciubotariu. Totodată, domnul Nechifor le-a mulțumit tuturor colegilor de partid care l-au condus pe fostul primar pe ultimul drum.
Însă, șeful PSD nu s-a oprit aici. Cătălin Nechifor a simțit nevoia să ia capacul sicriului în care a fost înmormântat Cătălin Ciubotariu și să-i dea cu el de cap președintelui PD-L al Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur. În articolul pe care l-a semnat cu numele și prenumele său, Cătălin Nechifor a scris: „La praznic s-a afirmat că Gheorghe Flutur i-a spus regretatului nostru coleg că va lăsa comuna Vulturești în doliu, pentru motivul că opțiunea electorală a locuitorilor a fost alta decât cea la care s-ar fi așteptat”. Nu este deloc exclus ca Gheorghe Flutur sau altcineva de la vârful PD-L să fi încercat să-l forțeze pe Cătălin Ciubotariu să se lepede de PSD și să urce în căruța simpatizanților PD-L care merge pe ulițele desfundate din comunele sucevene. Ulițe care pot face cunoștință cu asfaltul în cazul în care primarii opoziției sar în căruța simpatizanților puterii. Deci, nu este exclus ca asupra domnului Ciubotariu să se fi făcut presiuni politice, însă nu cred că în cadrul discuțiilor s-a auzit cuvântul doliu. Cred, mai degrabă, că domnul Nechifor a folosit acest cuvânt negru în încercarea de a sugera că domnul Flutur l-a băgat în pământ pe domnul Ciubotariu.
A mai scris șeful PSD Suceava: „Așa cum spunea unul dintre edilii noștri, «Dumnezeu ne-a luat un om de-al nostru, pe cei din PD-L îi ia DNA-ul». (…) Ne așteaptă un an greu și tocmai de aceea sacrificiul unuia dintre bunii noștri colegi, care a rămas drept în fața tuturor greutăților și provocărilor, trebuie înțeles așa cum se cuvine. Trebuie cinstită memoria acestui bun român și trebuie apreciat mesajul de solidaritate arătat de cei peste 1.000 de oameni, dintre care foarte mulți primari, parlamentari, consilieri și membri de partid, prezenți pentru a-l conduce pe ultimul drum pe Cătălin Constantin Ciubotariu. Fie ca amintirea lui să rămână în inimile noastre și îmi doresc din tot sufletul ca tot ceea ce nu a reușit să împlinească colegul nostru să reușim împreună, spre cinstirea lui și a tuturor celor care cred într-o Românie a tuturor românilor”.
Dacă șeful PSD Suceava s-ar fi așezat în fața calculatorului doar pentru a plânge moartea prematură a bunului său coleg, pentru a transmite condoleanțe familiei acestuia și pentru a le mulțumi social-democraților care au fost la înmormântare, ar fi fost perfect. Însă, Cătălin Nechifor a mers mai departe, mult prea departe, și a profitat de moartea lui Cătălin Ciubotariu pentru a-i ataca pe adversarii politici și pentru a face reclamă partidului pe care îl conduce, partidul tuturor românilor. Astfel, Cătălin Nechifor a ratat ocazia de a demonstra că este un domn.