Câștigătorii premiului Nobel pentru Fizică 2017 sunt Rainer Weiss, Barry C. Barish și Kip. S. Thorne, a anunțat marți Comitetul Nobel de la Stockholm, informează Mediafax.
Premiul Nobel pentru Fizică în acest an a fost acordat savanților Rainer Weiss, Barry C. Barish și Kip. S. Thorne „pentru contribuții decisive la detectorul LIGO și pentru observațiile undelor gravitaționale”.
Ieri (2 octombrie), în cadrul decernării Premiului Nobel pentru Medicină, acesta a fost atribuit cercetătorilor Jeffrey C. Hall, Michael Roshbash și Michael W. Young, care au reușit să izoleze o genă a muștelor care poate controla ritmul biologic zilnic, demers care are relevanță și pentru oameni (detalii aici).
Laureații Premiului Nobel de anul trecut sunt David Thouless, Duncan Haldane și Michael Kosterlitz, premiul fiind acordat pentru „descoperirile teoretice despre fazele tranzițiilor topologice și fazele topografice ale materiei”. Aceștia au studiat fazele neobișnuite și stările materiei, precum superfluidele, superconductorii și straturile magnetice, iar cu ajutorul muncii lor, oamenii de știință pot explora fazele neobișnuite ale materiei