Castelul Bran a fost retrocedat



Castelul Bran a fost retrocedat
Castelul Bran a fost retrocedat

Castelul Bran a fost retrocedat proprietarului de drept, Dominic Habsburg, fiul principesei Ileana. Dispoziția de restituire a fost semnată, vineri, de directorul Muzeului Bran, Narcis Dorin Ion. Ministrul Culturii și Cultelor și Dominic Habsburg au semnat acordul de administrare a castelului.
Castelul va rămâne muzeu trei ani, conform acordului de administrare.
„Este un moment important, cu o mare încărcătură simbolică”, a declarat Adrian Iorgulescu, ministrul Culturii și Cultelor. „Sunt trei chestiuni importante în legătură cu cele două documente semnate astăzi. În primul rând, este un act de dreptate pentru că proprietatea revine după foarte mulți ani la proprietarul de drept. În al doilea rând, este un act de justiție, statul român și Ministerul Culturii și Cultelor având obligația de a pune în operă prevederile legii referitoare la retrocedare. În al treilea rând, este un act de cultură pentru că acest lăcaș în următorii trei ani va fi administrat de același Consiliu de Administrație și va rămâne, sper, perpetuu, la dispoziția publicului român și străin”, a explicat ministrul.
Cele mai importante prevederi ale acordului de administrare în șapte puncte prezentat de secretarul de stat Virgil Nițulescu sunt că în următorii trei ani muzeul va fi instituție publică în subordinea Ministerului Culturii și Cultelor și își va păstra Consiliul de Aministrașie în care va avea, totuși, un reprezentant și noul proprietar.
„Sunt foarte emoționat”, a spus în limba română Dominic Habsburg. „Până nu demult mi se părea de necrezut că aș putea reveni aici altfel decât turist. Mulțumesc tuturor românilor care au avut curajul să îndrepte nedreptățile trecutului. Acest act este un semn că trăim într-o lume mai bună. Mulțumesc românilor că au păstrat familia mea în sufletul lor. Mama mea și-ar fi dorit să mulțumească tututor oamenilor de bine și curajoși. Castelul va rămâne pentru totdeauna un simbol pentru România”.
Dominic Habsburg, nepotul reginei Maria și fiul principesei Ileana, a dobândit Castelul Bran la aproape șase decenii după ce familia sa a fost forțată de regimul comunist să părăsească țara, pe când el avea doar zece ani.
Retrocedarea în natură are loc după aproape șase luni de negocieri între Ministerul Culturii și Cultelor și avocații noului proprietar, ca urmare a modificării Legii 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate abuziv de comuniști. În forma inițială, legea nu le-a permis urmașilor principesei Ileana să reintre în posesia castelului în natură, chiar dacă ei au făcut o notificare în acest sens încă de acum patru ani, ci urmau să fie despăgubiți în bani. Potrivit Ministerului Culturii, domeniul a fost estimat atunci la 25 de milioane de dolari. Legislația ulterioară din domeniul proprietății i-a îndreptățit însă pe moștenitori să solicite retrocedarea în natură.
Castelul Bran – a cărui primă atestare documentară datează din noiembrie 1377 – este una dintre cele mai importante destinații turistice din România. El atrage turiști străini mai ales datorită faptului că este asociat cu numele lui Dracula – faimă ce i se trage de la romanul „Dracula” al lui Bram Stoker.
În 1920, Consiliul orășenesc Brașov a donat castelul reginei Maria a României, în semn de recunoștință față de contribuția ei la înfăptuirea Marii Uniri din 1918. Regina l-a amenajat și l-a lăsat moștenire fiicei ei, principesa Ileana, sora regelui Carol al II-lea. După expulzarea din țară a familiei regale, în 1948, Castelul Bran a intrat în proprietatea statului român, fiind abandonat și devastat. Castelul s-a deschis în 1956, fiind parțial amenajat ca muzeu de istorie și artă feudală. În 1987 a intrat în restaurare, lucrare terminată în linii mari în 1993.


Castelul Bran a fost retrocedat
Castelul Bran a fost retrocedat
Castelul Bran a fost retrocedat
Castelul Bran a fost retrocedat