O casă în construcție din Straja pare să se fi transformat în depozit pentru țigările de contrabandă. Informația le-a fost oferită polițiștilor de către un localnic, iar verificările efectuate la fața locului nu aveau decât să aducă o confirmare. Acțiunea s-a derulat vineri după-amiază, iar la locuința respectivă a fost găsit un bărbat în vârstă de 56 de ani, dar și patru colete învelite în folie neagră.
Bărbatul care s-a dovedit a fi tatăl proprietarului imobilului aflat în construcție a precizat că nu cunoaște amănunte despre modul în care cele patru pachete suspecte au ajuns pe scările casei.
Pentru a dovedi că este de bună-credință, bărbatul a predat cele patru colete polițiștilor, iar aceștia le-au ridicat și le-au indisponibilizat la sediul Poliției Vicovu de Sus.
În final, s-a stabilit că în pachete erau țigări de proveniență ucraineană. Mai exact, este vorba de 1.960 pachete țigarete, respectiv 970 marca Ashima, 500 marca Marble și 490 marca Viceroy. Țigările au fost depuse la camera de corpuri delicte din cadrul Poliției municipiului Rădăuți, iar oamenii legii au demarat o anchetă pentru infracțiunea de contrabandă.
Polițiștii trebuie să stabilească acum cine a adus cele patru colete cu țigări și modalitatea în care au fost introduse pe teritoriul României.