Un incendiu izbucnit în miez de noapte la o casă de locuit din Vadu Moldovei a dus la mobilizarea unor forțe importante ale pompierilor militari și civili.
Flăcările au distrus acoperișul locuinței, pe o suprafață de aproximativ 110 metri pătrați, și planșeul clădirii, pe aproximativ 70 de metri pătrați.
De asemenea, au ars și s-au degradat bunuri din interiorul casei și din apropierea acesteia.
Pompierii spun că totul a plecat de la un scurtcircuit produs la un conductor electric defect.
Pentru stingerea focului s-a lucrat mai bine de două ore cu patru autospeciale ale pompierilor militari ai Detașamentului de Pompieri Fălticeni, dar și de la Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență Vadu Moldovei și Râșca.
La fața locului a ajuns și o ambulanță SMURD, dar echipajul de paramedici nu a avut de acordat ajutor nici unei persoane.
În scopul prevenirii altor situații de urgență, pompierii militari suceveni reamintesc cetăţenilor principalele reguli şi măsuri de apărare împotriva incendiilor:
– efectuaţi verificarea periodică a instalaţiei electrice, cu personal autorizat;
– verificați periodic cordoanele de legătură ale echipamentelor electrice şi înlocuiţi-le atunci când sunt uzate;
– nu suprasolicitaţi o priză deoarece unele incendii se produc din cauza solicitării excesive a unei surse de curent;
– nu folosiţi instalaţii electrice improvizate.


