Futsal

Campionatul organizat de AJF începe pe data de 6 februarie



Bucovina II Rădăuți, câștigătoarea primei ediții a Campionatului județean de futsal
Bucovina II Rădăuți, câștigătoarea primei ediții a Campionatului județean de futsal

Nu mai puțin de 20 de formații, cu 4 mai multe decât la ediția inaugurală, și-au anunțat participarea la cea de-a doua ediție a Campionatului de futsal organizat de Asociația Județeană de Fotbal, este vorba de Șomuzul Preutești, Rapid II Zimbrul Siret, Pleșul Râșca, Viitorul Adâncata, Știința Mitocul Dragomirnei, Viitorul Liteni, Viitorul Verești, Recolta Fântânele, Silva Udești, Internațional Salcea, CS Gura Humorului, Balada Ciprian Porumbescu, Releul Mihoveni, Sporting Poieni Solca, Foresta Moldovița, Unirea Horodnic de Sus, Avântul Volovăț, Locomotiva Dornești, Știința Vicovu de Sus și Progresul Frătăuții Vechi.
Scopul competiției este acela de a ține în priză echipele participante în ligile a IV-a și a V-a pe timpul pauzei competiționale dintre tur și retur. Întrecerea va avea loc în sistem turneu, cele 20 de participante fiind împărțite în grupe de către cinci, în funcție de criteriul geografic, după cum urmează:
Turneul I – 6 februarie, Gura Humorului: CS Gura Humorului, Balada Ciprian Porumbescu, Șomuzul Preutești, Pleșul Râșca și Foresta Moldovița;
Turneul II – 14 februarie, Milișăuți: Releul Mihoveni, Rapid II Zimbrul Siret, Sporting Poieni Solca, Viitorul Adâncata, Știința Mitocu Dragomirnei;
Turneul III – 21 februarie, Bosanci: Viitorul Liteni, Viitorul Verești, Recolta Fântânele, Silva Udești, Internațional Salcea;
Turneul IV – 27 februarie, Vicovu de Jos: Unirea Horodnic, Avântul Volovăț, Locomotiva Dornești, Știința Vicovu de Sus, Progresul Frătăuții Vechi.
Primele două clasate la cele patru turnee regionale se vor califica pentru turneul final, care va avea loc pe data de 6 martie, în sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava.
„Întrucât ediția inaugurală s-a bucurat de un real succes, am decis să permanentizăm această întrecere. Campionatul de futsal reprezintă un bonus pentru echipele de fotbal din județ, care au astfel șansa să se mențină în formă în perspectiva sezonului oficial de primăvară. Sper ca fair-play-ul să primeze, iar această competiție să-și poată dovedi utilitatea”, a declarat președintele AJF Suceava, Ciprian Anton.
Meciurile se vor desfășura pe durata a două reprize a câte 15 minute, după regulile jocului de futsal.
Ediția inaugurală a fost câștigată de formația Bucovina II Rădăuți, care a dispus în finală cu scorul de 8-7 de Știința Vicovu de Sus.



Recomandări