Liga I

Campioana nu se regăsește



Jean Claude Bozga, de la Concordia Chiajna și Carlos Ronni, de la CFR Cluj. Foto:LAURENTIU MICH/MEDIAFAX FOTO
Jean Claude Bozga, de la Concordia Chiajna și Carlos Ronni, de la CFR Cluj. Foto:LAURENTIU MICH/MEDIAFAX FOTO

Echipa Oțelul Galați a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1), meciul disputat, vineri, pe teren propriu, în fața formației Astra Ploiești, în cadrul etapei a X-a a Ligii I.
Pentru Oțelul a marcat Punosevac ’40, în timp ce golul echipei Astra a fost reușit de Fatai ’45+1.
În minutul 40, Punosevac înscrie după ce mingea respinsă de Silviu Lung ricoșează din atacant în poartă.
Cinci minute mai târziu, Astra egalează, prin Fatai, care a înscris în urma unei lovituri de colț, cu o lovitură de cap.
Rapid a învins CS Mioveni, scor 4-0
Echipa Rapid a învins, vineri seară, pe stadionul Giulești-Valentin Stănescu, cu scorul de 4-0 (1-0), formația CS Mioveni.
Golurile au fost marcate de Roman ’6, Herea ’62 (penalti), Pancu ’74, Alexa ’77.
1-0: În minutul 6, Cassio a profitat de o greșeală a apărării adverse și i-a pasat lui Roman, care din cinci metri a înscris în poarta goală.
2-0: Săndulescu l-a faultat pe Roman în careu, iar abitrul a acordat penalti, transformat de Herea în 62.
3-0: Daniel Pancu a recuperat o minge scăpată de Săndulescu, a intrat în careu și l-a lobat pe Hăisan.
4-0: Deac a executat o lovitură de colț de pe dreapta, Marcos Antonio a prelungit până la Alexa, care a împins mingea cu capul în poartă de la circa trei metri.
La partidă a fost prezent și tehnicianul formației FCM Târgu Mureș,Tibor Selymes.
Nicolae Dică și Adrian Neaga, de la CS Mioveni, dar foști componenți ai formației Steaua, au fost înjurați tot meciul de fanii giuleșteni.
La meci au asistat aproximativ 2.500 de spectatori.
Sportul Studențesc – FCM Târgu Mureș, scor 1-1
Echipa Sportul Studențesc a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul disputat, sâmbătă, pe teren propriu, în compania formației FCM Târgu Mureș.
Pentru Sportul a marcat Curelea ’66, în timp ce golul oaspeților a fost reușit de Bumba ’3.
FCM Târgu Mureș a deschis scorul după numai trei minute de joc. La o respingere greșită a apărării Sportului, mingea ajunge la Bumba, care înscrie cu un șut de la marginea careului de 16 metri.
În minutul 25, antrenorul secund al FCM Târgu Mureș, Gabriel Manu, a fost trimis în tribune, pentru că a ocolit jumătate de teren ca să-i dea indicații fundașului dreapta Vagner.
Sportul egalează în minutul 66. Centrare Ferfelea din lovitură liberă de pe partea dreaptă și Curelea înscrie cu o lovitură de cap de la șase metri.
La meci au asistat aproximativ 400 de spectatori.
Petrolul Ploiești – Voința Sibiu, scor 4-1
Petrolul Ploiești a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, echipa Voința Sibiu, într-un meci în care de la oaspeți au fost eliminați doi jucători, centralul Andrei Chivulete a acordat trei penaltiuri pentru ambele formații și oaspeții au vrut să iasă de pe teren.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Stojmirovici ’8 și Oprița ’51 (penalti), ’58, ’90+3 (penalti). Pentru Voința Sibiu a înscris Popa ’60 (penalti).
1-0: Cursă pe dreapta a lui Borza, care depășește doi adversari, centrează în fața porții și Stojmirovici înscrie;
2-0: Stojmirovici este faultat în careul sibian de portarul Miron, care este eliminat, iar arbitrul Andrei Chivulete acordă penalti pentru gazde. În poarta oaspeților intră Dănălache, care nu poate apăra lovitura executată de Oprița;
3-0: Florentin Dumitru centrează ideal de pe stânga, iar Oprița se înalță și înscrie cu capul din șase metri, în dreapta portarului;
3-1: Chivulete acordă penalti pentru Voința Sibiu după ce, la un șut al lui Dâlbea de la 23 de metri, mingea îl lovește pe Melinte. Melinte primește un cartonaș galben, iar penaltiul este transformat de Iulian Popa;
4-1: Penalti pentru Petrolul, pentru un fault asupra lui Komazec. Jucătorii echipei Voința Sibiu se îndreaptă spre marginea terenului, dorind să iasă, însă sunt convinși să revină. Lovitura de la 11 metri este executată de Oprița, însă centralul Andrei Chivulete cere ca aceasta să se repete, deoarece Dănălache s-a întors cu spatele în momentul executării. Penaltiul a fost transformat de același Oprița.
De la Voința Sibiu a mai fost eliminat un jucător în afara lui Miron, Bunea, în minutul 30, după un atac asupra lui Oprița.
La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori.
Concordia Chiajna – CFR Cluj, scor 0-4
Formația CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 4-0 (3-0), echipa Concordia Chiajna, într-un meci din etapa a X-a a Ligii I, în care a rămas în inferioritate numerică, în minutul 84.
Golurile au fost înscrise de Weldon ’5, Sougou ’8, ’24 și Renan ’49.
0-1: Weldon a înscris cu un șut de la 11 metri puțin lateral dreapta, după o respingere greșită a portarului Gospodinov;
0-2: Sougou a înscris din colțul careului de 6 metri la colțul lung, după o acțiune personală pe partea dreaptă;
0-3: Sougou a înscris din nou, cu un șut plasat de la 16 metri, după o pasă de la Weldon;
0-4: Renan a executat o lovitură liberă de la 30 de metri poziție centrală, iar mingea a fost deviată de zid și a intrat în poartă.
CFR Cluj a rămas în inferioritate numerică în minutul 84, când Ronny a fost eliminat pentru o intervenție la Chițu.
La partidă au asistat aproximativ 500 de spectatori.