Ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu, a declarat, joi, că vor fi făcute studii de impact în cazul costului forței de muncă și a ajustărilor care trebuie acordate în 2013 „consumatorului vulnerabil” pentru energie electrică, urmând ca acestea să fie analizate la următoarea misiune de evaluare a FMI.
Mariana Câmpeanu s-a întâlnit, joi, la Ministerul Muncii, cu delegația Fondului Monetar Internațional, Comisiei Europene și Băncii Mondiale, la discuții fiind prezenți și secretarii de stat Georgeta Bratu și Denisa Pătrașcu.
Demnitarul a declarat, la finalul discuțiilor, că obiectivele Ministerului Muncii, Familiei și Protecției Sociale în raport cu obligațiile asumate față de organismele financiare internaționale au fost îndeplinite.
Întrebată dacă au fost discuții cu delegația FMI legate de reducerea costului forței de muncă, Mariana Câmpeanu a spus că autoritățile române și organismele financiare vor face în acest sens studii de impact, urmând ca acestea să fie analizate la următoarea misiune de evaluare.
Ministrul Muncii a mai spus că vor fi făcute studii de impact și în ceea ce privește ajustările care trebuie acordate în 2013 „consumatorului vulnerabil” pentru energie electrică.
La întâlnire au fost discutate și aspecte privind Legea Dialogului Social și Codul Muncii.
În legătură cu legislația muncii, ministrul s-a referit la anumite ajustări ale Legii Dialogului Social care să permită operaționalizarea implementării acesteia. Mariana Câmpeanu a precizat că este esențială deblocarea funcționării Consiliului Economic și Social, precum și rezolvarea unor probleme de reprezentativitate a sindicatelor și patronatelor.
În ce privește Codul Muncii, Mariana Câmpeanu a spus că Guvernul nu are alte intenții până la sfârșitul anului decât acelea rezultate din discuțiile care vor fi purtate în continuare pentru a asigura o flexibilizare a pieții muncii, pentru crearea de noi locuri de muncă.