Câmpeanu: Absolvenții care nu au luat bacalaureatul pot primi indemnizație de șomaj de 250 de lei



Tinerii care au terminat o formă de învățământ și nu au un loc de muncă pot obține, pentru șase luni, o indemnizație de șomaj de 250 de lei, aceasta putând fi acordată și absolvenților de liceu care nu au promovat examentul de bacalaureat, a delcarat, marți, ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu.
Ministrul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice a prezentat măsurile pe care Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă le poate lua în spijinul tinerilor absolvenți.
Potrivit legii, absolvenții au 60 de zile să se înregistreze la agenția de ocupare din județul în care locuiesc, pentru a putea beneficia, timp de șase luni, de o indemnizație de șomaj care reprezintă 50 la sută în indicatorul de referință, adică 250 de lei, dar și de unele măsuri active, precum servicii de mediere și consiliere.
Ministrul Mariana Câmpeanu a amintit și de programul prin care angajatorii pot primi subvenții dacă angajează absolvenți de orice formă de învățământ. Aceste subvenții se pot acorda pentru 12 sau 18 luni, dacă tânărul angajat are și handicap, valoarea lor variind în funcție de nivelul de pregătire al absolventului: 500 de lei pe lună pentru nivel de școală primară sau gimnazială, 600 de lei pentru absolvenți de liceu sau postliceală și 700 de lei pe lună pentru cei care au terminat o formă de învățământ universitar.
De asemenea, legea permite acordarea unor prime de încadrare absolvenților care reușesc să își găsească un loc de muncă.
Minsitrul Mariana Câmpeanu a mai spus că la nivel european s-a adoptat „Garanția pentru tineri”, program care obligă autoritățile din statele membre să ia măsuri pentru orice tânăr care în patru luni de la absolvire nu reușește să găsească un loc de muncă, o formă de a-și continua studiile sau un program de formare profesională.
De asemenea, Ministerul Muncii pregătește două proiecte cu fonduri europene dedicate tinerilor absolvenți, fiecare în valoare de câte cinci milioane de euro.
Potrivit Agenției Naționale de Ocupare a Forței de Muncă, de la începutul anului s-au înregistrat ca șomeri 8.973 de absolvenți, dintre care 770 sunt indemnizați.
Astfel, din cei 3.970 de absolvenți înregistrați în iunie, 3.404 provin din învățământul liceal și post-liceal, 466, din învățământul primar, gimnazial și profesional, iar 100 din învățământul universitar.
În prima parte a lunii iulie au fost înregistrați 1.650 de absolvenți, dintre care 1.446 absolvenți de învățământ liceal și post-liceal, 130 de învățământ primar, gimnazial și profesional și 74 de învățământ universitar.