Biroul de presă al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava a anunțat duminică demararea unei campanii de prevenire a furturilor și înșelăciunilor în mediul rural, numărul faptelor de acest gen înregistrate de la începutul acestui an fiind de ordinul zecilor. Practic, nu există săptămână în care cel puțin un bătrân din județ să nu fie înșelat și furat de bani ori alte bunuri de valoare de către fel de fel de escroci care bat la porțile persoanelor în vârstă.
„Având în vedere situațiile în care sucevenii, în special persoane vârstnice din mediul rural, au căzut victime ale unor indivizi care, sub pretextul vânzării unor bunuri sau al efectuării unor lucrări casnice, au pătruns în locuințe sustrăgând importante sume de bani, Inspectoratul de Poliție Județean Suceava – Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității a inițiat o campanie de informare a populației cu privire la riscurile la care se expun cetățenii prin ignorarea unor reguli preventive minime”, a anunțat duminică purtătorul de cuvânt al poliției județene, subcomisarul Ionuț Epureanu.
Acesta a subliniat că prin campania „Siguranța depinde și de tine!” își propune responsabilizarea grupurilor vulnerabile (bătrâni, persoane care locuiesc în case izolate etc.) și creșterea gradului de informare în ceea ce privește măsurile preventive ce trebuiesc adoptate.
„Campania a debutat în data de 26 iunie 2015, fiind marcată prin activități desfășurate cu prilejul Zilelor Sucevei, polițiștii de prevenire și de proximitate distribuind în perioada 26 – 28 iunie peste 1.500 de materiale preventive persoanelor care au participat la manifestările organizate în municipiul Suceava. De asemenea, activități similare au fost desfășurate și în municipiul Vatra Dornei și în comunele învecinate, polițiștii distribuind peste 500 de scrisori informative și pliante preventive persoanelor aflate în gări, autogări, piețe”, a precizat subcomisarul Epureanu, arătând că în mediul rural polițiștii au discutat cu persoane vârstnice despre modul în care acționează infractorii de acest gen.
„Persoanele în vârstă sunt cele mai vulnerabile”
Nu mai departe de săptămâna trecute, doi bătrâni din Udești au fost lăsați fără 10.000 de lei, după ce la gospodăria lor au venit doi necunoscuți, chipurile intersați să cumpere cupoane de călătorie pentru pensionari. Acasă era doar bătrâna, soțul ei fiind la cosit. După ce-au văzut locul în care cei doi bătrâni își țin banii, unul dintre necunoscuți, profitând de neatenția bătrânei, a furat respectiva cutie în care se aflau toate economiile proprietarilor, dar și documente personale. Când bătrânii și-au dat seama că au fost furați și au anunțat poliția, hoții erau plecați de mult din zonă.
„Persoanele în vârstă sunt cele maivulnerabile Din cauza vârstei înaintate, de cele mai multe ori nu pot oferi detalii exacte polițiștilor cu privire la semnalmentele infractorilor sau alte aspecte legate de aceștia, lucru care face mai dificilă ancheta”, a mai arătat reprezentantul IPJ Suceava.
Cum acționează hoții
Subcomisarul Ionuț Epureanu a prezentat și unul dintre modurile de operare ale infractorilor, folosit în ultimele luni, în mediul rural.
1.Mai întâi, bat la porțile cetățenilor sub diverse pretexte:
– sunt vânzători ambulanți și oferă diverse bunuri spre vânzare (pături, articole de îmbrăcăminte etc.);
– solicită achiziționarea unor produse obținute în gospodăria proprie, în baza unor anunțuri existente la poarta sătenilor (ex.: vânzare băuturi alcoolice, lapte, brânzeturi etc.);
– pretind că sunt reprezentanți ai unor instituții publice și oferă diverse informații, ajutoare pentru bătrâni;
– solicită schimbarea unei bancnote de valoare mare în bancnote cu valoare mai mică;
– alte “povești” menite a facilita interacțiunea cu potențiala victimă și comiterea infracțiunii.
2. Observă unde își ține banii victima – corp de clădire, camera, locul în cameră, etc);
3. Distrag atenția victimei și dacă reușesc, sustrag în acel moment banii.De obicei, infractorii lucrează în grup – în timp ce unul dintre ei discută cu victima, celălalt comite furtul. În alte situații, victima este trimisă să aducă diverse bunuri din curte sau casă, furtul fiind săvârșit în acele momente.
4. Dacă nu reușesc să comită furtul în acel moment, hoții se întorc pe timp de zi sau de noapte în încercarea de a-și finaliza acțiunea infracțională.




