Camelia Șucu: În 2008 clientul putea cheltui 20% din valoarea casei pentru mobilă; acum 10% e mult



Vânzările de mobilă sunt în continuă scădere în ultimii ani, iar dacă înainte de criză consumatorul român era dispus să aloce minim 20% din valoarea locuinței pentru a o mobila, în prezent și 10% este foarte mult, afirmă Camelia Șucu, una din cele mai cunoscute femei din mediul local de business.
„Scăderea este foarte mare, de la an la an. Dacă la nivelul anului 2008, un consumator era dispus să cheltuiască cel puțin 20% din valoarea apartamentului pentru a și-l mobila, acum și 10% este foarte mult. Necesitatea există, nu există puterea de cumpărare”, a declarat miercuri Șucu.
Șucu este proprietara firmei Class-Mob, care operează brandul de mobilier și decorațiuni de lux Class Living.
Ea a afirmat că românii continuă să investească în mobilă, însă mult mai puțin față de alți ani, pe fondul creditării scăzute și a salariilor mici, și a apreciat că în prezent există un dezechilibru între necesitatea de consum și posibilitatea consumului.
„Consumul a scăzut în continuare și nu mă refer numai la industria de mobilă. Retailul în general a avut mult de suferit în ultimul an. Era oarecum de așteptat deoarece nu s-a făcut absolut nimic din partea legislativului care să vină în ajutorul consumatorului sau a investitorului, și mă refer aici la taxe. Atât timp cât există o plajă restrânsă de oameni care își plătesc taxele, și tu crești taxele din ce în ce mai mult, consumul scade și crește foarte mult piața neagră”, a spus ea.
Legat despre evoluția segmentului de mobilier de lux, Șucu a spus că față de alte țări, luxul în România a avut mult mai mult de suferit, dar nu a avansat o valoare a pieței, în lipsa unor studii de profil.
Întrebată despre cum au evoluat afacerile Class-Mob în acest an, ea a afirmat: „Mulțumim, prost!”.
Firma Class-Mob a raportat în 2011 o cifră de afaceri de 7,1 milioane lei și pierderi de 5,6 milioane lei, potrivit datelor comunicate la Ministerul de Finanțe.
„Am să citez un coleg de-al nostru de business, din industria hotelieră, care spunea în vară, din ce am citit în presă, că «2012 este un an de aruncat la gunoi». (…) Ăsta este un adevăr crud. Nu știu cât de mult se înțelege sus, unde trebuie, că efectiv lucrurile trebuie foarte temeinic luate, pentru că altfel moare pacientul rapid”, a spus ea.
Ea estimează că firma pe care o conduce va reveni în 2013 pe profit, strategia Class-Mob vizând, printre altele, mai multe produse realizate în România, o altă abordare față de consumator și extinderea exporturilor.
„Criza nu este un moment veșnic în viața unei economii și nu este nici o lecție pe care noi s-o mai fi trăit altă dată. Toți am trăit-o și am abordat-o ca prima oară și ne-am adaptat acestei perioade, cu consultanți, informându-ne și la altii sau pur și simplu cum am simțit și-am gândit noi”, a spus ea.
Șucu este proprietara unor terenuri de aproximativ trei hectare în București, pe care le evaluează la circa 18 milioane euro și pe care intenționează să le vândă sau să le închirieze, suprafețele fiind potrivite pentru proiecte rezidențiale sau comerciale.
Totodată, ea deține și piața de gros din cartierul bucureștean Berceni, în care a investit deja aproximativ 5 milioane euro și pentru care vrea să mai aloce alte zece milioane euro. Ea a afirmat că a depus proiecte pentru atragerea de fonduri UE în vederea derulării unor investiții de modernizare a halelor de depozitare și construcția unora noi. În prezent, piața are o suprafață de 12 hectare și aproape 25.000 metri pătrați construiți de hale.
Ea mai deține o fermă de legume în Tulcea și intenționează să coopteze parteneri cu know-how pentru investiții în ferme de animale.
Șucu a afirmat că activele deținute și afacerile pe care le derulează pot fi evaluate la 30-40 milioane euro în prezent, fără a lua în calcul însă potențialul de dezvoltare din viitor.
Camelia Șucu este fosta soție a omului de afaceri Dan Șucu, proprietarul grupului Mobexpert, liderul pieței de mobilă din România.