Termica a început să furnizeze căldură începând de aseară, dar aceasta nu se face simțită deocamdată decât în locuințele unei treimi din populația racordată în sistemul centralizat.
Valul de frig care s-a abătut asupra Sucevei a forțat societatea de termoficare să transforme programata umplere a instalațiilor cu apă rece (probele de presiune) în începerea furnizării căldurii. Numai că acest lucru este mai greu de pus în practică la nivelul întregului municipiu, atât din cauza unor limitări tehnice, cât și a problemelor de moment apărute pe parcurs.
Conform directorului Termica, Constantin Plăcintă, în prima seară de furnizare a agentului termic, căldura putea ajunge doar în locuințele sucevenilor racordați la cele 16 puncte termice modernizate, care pot fi puse în funcțiune mai rapid decât celelalte. Suplimentar, ieri se lucra la umplerea cu apă caldă a instalațiilor din alte patru puncte termice, astfel încât mai bine de o treime dintre suceveni să aibă căldură din noaptea de luni spre marți.
Presiunea redusă a apei reci, o piedică la umplerea mai rapidă a instalațiilor
Demersurile celor de la Termica au fost îngreunate și de o problemă apărută la furnizarea apei reci folosită la umplerea instalațiilor și la realizarea apei calde. Ieri, timp de aproape zece ore, 50% din pompele de captare a apei de Berchișești au fost oprite de către ACET, în vederea efectuării unor lucrări ISPA, ceea ce a dus la o presiune scăzută a apei în tot municipiul Suceava.
Șeful direcției de Termoficare, Neculai Frunzaru, a precizat că în zilele următoare se va proceda la umplerea treptată a instalațiilor celorlalte 30 de puncte termice din oraș, astfel încât toți locuitorii Sucevei să poată beneficia de căldură până la finele săptămânii.
“Estimăm că vom reuși să mai dăm drumul la căldură la cinci-șase puncte termice pe zi, în funcție de problemele pe care le întâmpinăm la fiecare dintre acestea. Practic, acum facem probele de presiune direct la cald, riscăm să apară tot felul de avarii. În plus, suntem limitați și la numărul de oameni disponibili, pentru că anul trecut erau cu 80 de oameni mai mulți la această operațiune. După disponibilizări am rămas câteva echipe, care alergăm de la un punct termic la altul, în tot orașul”, a explicat Neculai Frunzaru.
Sucevenii care vor să beneficieze de căldură în această perioadă trebuie să se asigure că gigacalorimetrul blocului lor nu este închis, din primăvara trecută sau din cauza unor lucrări efectuate de vecini la instalații, în vreme ce acolo unde toți sunt de acord că nu au încă nevoie de căldură, pot închide gigacalorimetrul de bloc sau de la scară.
Probleme tehnice
Căldura va ajunge la toate blocurile din Suceava spre sfârșitul săptămânii
