Hoți îndrăzneți

Câini ciobăneșți de la două stâne, furați din lanț



Doi câini ciobănești în vârstă de aproximativ trei ani au fost furați de la două stâne de pe raza comunei Moara.
Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, duminică după-amiază, cadrele Secției de Poliție Rurală Moara au fost sesizate telefonic despre faptul că la o stână din locul numit „Dealul Liteniului”, persoane necunoscute au sustras un câine ciobănesc, legat în lanț. Hoții au plecat și cu un cojoc din piele și un ciomag din lemn de corn, valoarea prejudiciului fiind estimată la circa 1.300 de lei.
În timp ce polițiștii făceau cercetări la fața locului, s-a reclamat un furt similar la o stână situată la aproximativ un kilometru distanță, la „Groapa Vlădichii”. Hoții au luat din lanț un alt câine ciobănesc.
„S-au dispus măsuri pentru identificarea autorilor și recuperarea prejudiciului”, precizează poliția.



Recomandări

Femeie ”certată” de polițiști că nu are camere video sau câine, după ce hoții i-ar fi sustras catalizatorul de la mașina din curte