CAB: Perseverența infracțională a secretarului de stat Remus Baciu, motiv de arestare



Instanța motivează arestarea lui Remus Baciu, fost vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietăților, prin faptul că acesta a dat dovadă de perseverență infracțională, el fiind deja judecat pentru alte fapte de corupție, și că a folosit instituțiile statului în interesul său.
Curtea de Apel București (CAB) a emis, duminică, un mandat de arestare preventivă pe numele lui Remus Virgil Baciu, fostul vicepreședinte al ANRP, la cererea procurorilor anticorupție, care susțin că ar fi primit peste 400.000 de lei în schimbul urgentării soluționării anumitor dosare de despăgubire a unor foști proprietari de imobile naționalizate.
În motivarea deciziei de arestare, Curtea de Apel București notează că Baciu s-a folosit de instituțiile statului în interese personal și că gravitatea faptei pentru care este cercetat Baciu reiese și din calitatea sa de subsecretar de stat în cadrul Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietăților, instituție publică aflată în subordinea Guvernului.
„Gravitatea faptelor pentru care sunt cercetați inculpații Remus Virgil Baciu și Camelia Teodora Andrușenco rezultă și din calitatea pe care inculpatul Baciu o are: subsecretar de stat în cadrul Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietăților, instituție publică aflată în subordinea Guvernului și, care, are ca rol esențial luarea măsurilor legale pentru repararea prejudiciilor cauzate persoanelor deposedate abuziv de către regimul comunist, prin acordarea unor despăgubiri bănești, fără a favoriza vreun titular al dreptului conferit în temeiul Legii 10/2001, în condițiile în care numărul persoanelor care beneficiază de aceste drepturi este mare, iar pe lângă dramele și traumele psihice produse de regimul comunist prin deposedare de bunuri și proprietăți, aceștia sunt puși în situația de a aștepta o perioadă îndelungată de timp, unele dosare fiind soluționate și după 15 ani, timp în care speră să li se facă dreptate și să li se acorde drepturile cuvenite, dar și din modalitatea de comitere a faptelor – folosirea prerogativelor funcției de subsecretar de stat pentru a determina funcționarii de la Direcția Plăți să nu își îndeplinească corespunzător atribuțiile de serviciu, deși nu coordona activitatea privind aplicarea Legii 10/2001, pretinderea unui procent de 15% din valoarea acțiunilor prin conversiune în titluri la Fondul Proprietatea obținute de persoanele titulari ai dosarului, prin intermediul inculpatei Andrușenco, care se ocupa și de tranzacționarea acțiunilor, scoaterea din cont a sumelor de către titulari și remiterea banilor inculpatului Baciu pentru traficarea influenței, colaborarea dintre inculpați în realizarea scopului propus, perseverența în obținerea sumei pretinse implicând și alte persoane în activitatea de primire a banilor, astfel cum rezultă din înregistrările telefonice și în mediu ambiental -, precum și scopul urmărit de a obține anumite avantaje din activitățile desfășurate, intervenind la alți funcționari din cadrul ANPR în vederea efectuării opțiunii de către titularii dosarului și obținerii, cu prioritate, a despăgubirilor ce li se cuveneau prin conversiune în acțiuni la Fondul Proprietatea”, se arată în decizia instanței prin care fostul vicepreședinte al ANRP a fost arestat preventiv.
Judecătorul care a decis arestarea preventivă a lui Baciu și a complicei sale, Andrușenco, mai arată că, în exercitarea prerogativelor funcției deținute, vicepreședintele ANRP avea obligația să respecte și să îndeplinească atribuțiile de serviciu cu mare rigurozitate și fără a întreprinde acțiuni care să pună la îndoială sau să creeze cea mai mică suspiciune cu privire la corectitudinea, imparțialitatea și legalitatea activităților sale.
„Se mai poate desprinde concluzia că, inculpatul Baciu a folosit o instituție a statului în interes personal, folosindu-se de funcția deținută pentru obținerea unor interese personale, activitate în care a fost implicată și inculpata Camelia Teodora Andrușenco, creând astfel în rândul societății un sentiment de neîncredere în instituțiile statului implicate în aplicarea legii și asigurarea respectării ordinii sociale”, mai notează instanța în motivare.
CAB mai arată că din această perspectivă constată că gradul de pericol social sporit al activităților ilegale presupuse a fi făcute de cei doi inculpați, demersurile efectuate în obținerea sumei de bani și posibilitatea reală de extindere a sistemului de relații corupătoare asupra activității altor funcționari din cadrul ANPR sunt elemente din care rezultă pericolul pentru ordinea publică al celor doi, fapt ce justifică măsura arestării preventive și exclude, totodată, alegerea altei măsuri neprivative de libertate fără a induce suspiciunea opiniei publice că instituțiile statului protejează actele de corupție, iar sistemul judiciar este ineficient în a se autoapăra în aceste situații.
„În ceea ce îl privește pe inculpatul Baciu, instanța constată că acesta a dat dovadă de perseverență infracțională, întrucât a săvârșit cu intenție o nouă infracțiune”, conchide instanța, care notează că acesta este deja judecat, în recurs, la instanța supremă, într-un alt dosar al Direcției Naționale Anticorupție.
Remus Virgil Baciu este acuzat de trafic de influență, iar Camelia Teodora Andrușenco, persoană fără calitate specială, de complicitate la trafic de influență
Potrivit DNA, în perioada iunie-august 2011, Remus Virgil Baciu, în calitate de vicepreședinte al ANRP, cu rang de subsecretar de stat, a pretins, prin intermediul coinculpatei Andrușenco Camelia Teodora, de la patru persoane îndrituite la despăgubiri în baza Legii 10/2001 (privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989) o sumă de bani reprezentând aproximativ 15 la sută din valoarea despăgubirilor acordate de către ANRP, pentru a face demersuri în sensul urgentării soluționării dosarelor de despăgubiri și remiterii despăgubirilor cuvenite, prin convertirea sumei de bani în acțiuni la Fondul Proprietatea.
Valoarea terenului asupra căruia persoanele obținuseră drept de proprietate, cu suprafață de 7.180 metri pătrați, situat în municipiul București, a fost stabilită la suma de 36.589.160 lei (echivalentul a 10.482.800 de euro), iar prin decizia Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despăgubirilor (CCSD) din ianuarie 2007, se aprobase plata către titulari a sumei menționate.
Concret, în cursul lunii august, inculpatul Baciu Remus Virgil a primit, prin intermediul inculpatei Andrușenco Camelia Teodora, suma de aproximativ 400.000 lei de la învinuita Androne Elisabeta, iar în ziua de 8 august 2011, suma de aproximativ de 450.000 lei de la învinuita Stan Valeria, în scopul menționat.
De asemenea, în cursul zilei de 24 august 2011, inculpata Andrușenco Camelia Teodora a primit de la învinuitele Albu Elena și Vișan Petra, prin intermediul celei din urmă, suma totală de 927.000 lei.
În ziua de 26 august 2011, inculpata Andrușenco Camelia Teodora s-a întâlnit cu inculpatul Baciu Remus Virgil, căruia i-a remis, ca obiect al infracțiunii de trafic de influență, suma de 400.900 lei provenită din cei 927.000 lei primiți de coinculpată în împrejurările prezentate mai sus, ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracțiunii flagrante.
Într-un alt dosar, în 19 octombrie 2007, procurorii anticorupție l-au trimis în judecată pe Remus Virgil Baciu, fost consilier personal pe probleme de control al fostului ministru al sănătății Daniela Bartoș, alături de Daiana Elena Druță (fostă Niculescu), medic primar la Spitalul Clinic „Dr.I.Cantacuzino” București, pentru luare de mită și abuz în serviciu contra intereselor publice cu consecințe deosebit de grave.
A fost trimis în judecată și Cristinel Spiridon Vodislav, reprezentant legal al SC Vodimedicor Tg. Jiu, pentru două infracțiuni de dare de mită, două infracțiuni de fals în înscrisuri sub semnătură privată, spălare de bani și instigare neurmată de executare la infracțiunea de mărturie mincinoasă, dar și Ileana Adriana Deac, avocat în cadrul Baroului București, pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată și spălare de bani.
Potrivit procurorilor, în perioada 13 decembrie 2002 -31 ianuarie 2003, Remus Virgil Baciu și Daiana Elena Druță, în calitate de președinte, respectiv membru al Comisiei de licitație națională organizate de Ministerul Sănătății și Familiei în anul 2002 pentru achiziționarea de produse contraceptive, au înlesnit, cu încălcarea normelor legale, atribuirea către SC Vodimedicor Tg. Jiu a unui contract de achiziție publică în valoare totală de 747.723, 96 de lei (223.000 de dolari), având ca obiect achiziția a 16.200 de sterilete tip Cooper T 380 A.
Prin acest contract, Ministerul Sănătății și Familiei a achiziționat sterilete la prețul unitar de 46,15 lei, în condițiile în care prețul de import unitar al steriletului era de 1,54 lei, iar prețul mediu unitar al produselor similare valorificate la acea dată prin rețeaua farmaceutică era de 9,06 lei. Astfel, bugetul Ministerului a fost prejudiciat cu suma de 597.116, 80 lei (178.000 de dolari).
Pentru înlesnirea atribuirii acestui contract, Remus Virgil Baciu a primit de la Cristinel-Spiridon Vodislav, cu titlu de mită, suma de 67.000 de lei (în numerar și prin transfer bancar de la firma Vodimedicor Tg. Jiu). Pentru a ascunde natura reală a acestei sume, Baciu a determinat-o pe concubina sa, Ileana Adriana Deac, avocat în cadrul Baroului București, să întocmească un contract de asistență juridică care viza soluționarea unui litigiu inexistent al Vodimedicor cu o firmă de transport aerian.
Pentru ajutorul dat la atribuirea acestui contract, Druță a primit mită, în baza unei înțelegeri prealabile, suma de 25.150 de lei pe care, la data de 6 noiembrie 2002 (ziua semnării contractului de achiziție publică), Cristinel-Spiridon Vodislav i-a transferat din contul societății sale în contul unei agenții de turism din București pentru plata a patru pachete turistice la Paris. Pachetele erau valabile pentru perioada 9-18 noiembrie 2002 și aveau ca beneficiari pe Daiana-Elena Druță, soțul acesteia și alte două peroane din anturajul lor.
În cursul cercetărilor, pentru a-și susține versiunea potrivit căreia tatăl său (actualmente decedat) a administrat exclusiv și a făcut toate demersurile pentru participarea Vodimedicor la licitația în cauză,Cristinel Spiridon Vodislav a încercat, fără finalitate, să o determine pe una din martorele audiate în cauză să depună mărturie mincinoasă.
Având în vedere calitatea de vicepreședinte cu rang de subsecretar de stat al Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietății deținută în prezent de Remus Virgil Baciu, prim-ministrul de atunci (Călin Popescu Tăriceanu-n.r.) a fost informat de DNA pentru a dispune suspendarea din funcție.
În 19 noiembrie 2009, Curtea de Apel București a decis achitarea acuzaților din procesul „Steriletul”, invocând articolul 10, litera d, din Codul de procedură penală (faptei îi lipsește unul din elementele constitutive ale infracțiunii.
DNA a făcut recurs, care se judecă în 29 septembrie, la Înalta Curte de Casație și Justiție.