Futsal – Liga a II-a

Bucovina Vicovu de Jos a încheiat turul pe locul 6



Jucătorii Bukovinei au încheiat anul în forță
Jucătorii Bukovinei au încheiat anul în forță

Sezonul de toamnă al Ligii a II-a la futsal s-a încheiat la sfârșitul săptămânii trecute, odată cu disputarea ultimei etape a turului. După nouă runde, unica reprezentantă a județului în această competiție, Bukovina Vicovu de Jos, ocupă locul 6. O poziție bună, considerăm noi, în condițiile în care gruparea micii localități sucevene a trebuit să se confrunte cu echipe ale unor orașe importante din țară, care beneficiază de cu totul alte posibilități financiare și au la dispoziție o arie de selecție mult mai largă.
În etapa a IX-a, Bukovina a dispus cu scorul de 5-0, în deplasare, de AS Inter Gheorgheni, însă ultimul joc din 2016 pentru fotbaliștii pregătiți de Cristin Burlică l-a constituit meciul restant cu Pro-Tineret Sighișoara. Partida s-a disputat duminică, la Vicovu de Jos, și s-a încheiat cu scorul de 9-4 în favoarea gazdelor.
„Am avut parte de un final de sezon foarte bun, izbutind trei victorii în ultimele patru etape. Datorită acestor succese am terminat anul pe un loc liniștitor, la mijlocul clasamentului. Bukovina a existat până acum doar prin eforturile președintelui Cornel Carcea, însă sperăm ca din 2017 să primim sprijin și din partea Primăriei Vicovu de Jos. Vom relua pregătirile pentru retur la mijlocul lunii ianuarie, primul meci oficial de campionat fiind programat la începutul lui martie”, a declarat antrenorul Cristin Burlică.
Clasament
1. Imperial Wet Miercurea Ciuc 9 7 0 2 88-29 21
2. Colțea 1920 Brașov 9 7 0 2 75-46 21
3. Futsal Ceahlăul Piatra Neamț 9 7 0 2 46-33 21
4. Luceafărul Buzău 9 5 1 3 63-49 16
5. Informatica 2 Timișoara 9 5 1 3 50-38 16
6. Bukovina Vicovu de Jos 9 4 0 5 53-68 12
7. Pro-Tineret Sighișoara 9 3 1 5 54-51 10
8. Fortius 2014 Buzău 9 3 1 5 57-62 10
9. AS Inter Gheorgheni 9 2 0 7 39-53 6
10. Blue Angel Cristian Brașov 9 0 0 9 23-119 0



Recomandări

Orașul Vicovu de Sus are în implementare investiții de peste 100 de milioane de euro pentru dezvoltare urbană și infrastructură

Orașul Vicovu de Sus are în implementare investiții de peste 100 de milioane de euro pentru dezvoltare urbană și infrastructură
Orașul Vicovu de Sus are în implementare investiții de peste 100 de milioane de euro pentru dezvoltare urbană și infrastructură