Chiar dacă situația financiară a clubului este departe de a fi clarificată, gruparea de Liga a III-a Bucovina Rădăuți a reușit să acceadă în turul al IV-lea al Cupei României la fotbal, faza națională, după ce a dispus ieri, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, de formația CSM Sighetu Marmației. Oaspeții au început mai bine jocul, dar bucovinenii au fost cei care au intrat în avantaj la pauză, grație reușitei semnate de Zaremba, cu capul, din centrarea lui Ieșan. Același Zaremba a dublat avantajul gazdelor în debutul părții secunde, după ce a transformat o lovitură de pedeapsă obținută de nou intratul Apostol. Maramureșenii au revenit în meci imediat ca urmare a golului marcat de Filip, numai că Apostol a adus din nou bucuria în tabăra rădăuțenilor, în minutul 80, în urma unui șut în vinclu, din lovitură liberă de la 20 de metri. Finalul partidei a fost cu adevărat electrizant. Mai întâi Apostol a irosit un penalty, după care Pistol a produs emoții în tribune prin reușita sa din minutul 90.
„Această calificare reprezintă o mare performanță pentru noi în condițiile date. Am întâlnit o echipă solidă, superioară nouă din punct de vedere individual, însă am reușit să ne impunem prin unitatea grupului, greutățile pe care le traversăm în ultima vreme având darul să ne întărească și mai mult”, a declarat antrenorul-jucător Iulian Ionesi.
Bucovina Rădăuți a început meciul în alcătuirea: Prutean – Alecsandru, Hrimiuc, C. Ciurlă, Antonesei, Amariei, Vitu, Luțac, Ieșan, Zaremba, Ionesi. Au mai intrat Apostol, Stoian, Julei și Șorodoc.
Pe 26 august, în turul al IV-lea al Cupei României, rădăuțenii se vor confrunta cel mai probabil cu Bucovina Pojorâta.