Actrița americană Brooke Shields va interpreta rolul unei menajere române – „Madame Vârcolac” – în lungmetrajul de televiziune „The Boy Who Cried Werewolf”, produs și difuzat de televiziunea Nickelodeon, informează dailymail.co.uk.
Potrivit cotidianului britanic, actrița americană, în vârstă de 45 de ani, considerată una dintre frumusețile de la Hollywood, pare de nerecunoscut în această producție de televiziune, abordând o coafură ciudată și o ținută vestimentară strictă de culoare neagră.
Un machiaj special care o face să pară extrem de palidă și cearcănele mari din jurul ochilor completează look-ul abordat de actrița americană în acest film, în care interpretează rolul unei austere menajere române, numită „Madame Vârcolac”.
Filmul „The Boy Who Cried Werewolf”, ce are o durată de două ore, prezintă povestea adolescentei Jordan Sands, care este transformată în vârcolac cu ocazia unei vizite în localitatea fictivă Wolfsberg din România, unde familia ei a moștenit un castel străvechi.
Madame Vârcolac este fosta proprietară a castelului și singura persoană care-i cunoaște secretele.
Filmul va fi difuzat în Statele Unite pe 23 octombrie și, potrivit presei britanice, are toate șansele să „sperie” telespectatorii americani, cu câteva zile înainte de sărbătoarea de Halloween.
Rolul pe care Brooke Shields îl interpretează în acest film se dorește un omagiu adus rolului „Frau Blucher” din lungmetrajul „Young Frankenstein”, a declarat Marjorie Cohn, directoarea departamentului de programe originale din cadrul postului Nickelodeon.
Acest rol reprezintă pentru Brooke Shields un contrast față de precentul, vedeta americană portretizând-o în 2009 pe eleganta Wendy Healy în drama „Lipstick Jungle”. În ultimul an, actrița americană a apărut în trei episoade din serialul „Hannah Montana” și în comedia TV „The Middle”.
Brooke Shields este actriță și scriitoare și este cunoscută pentru rolurile din lungmetrajele „Pretty Baby” (1978) și „Laguna albastră” (1980), dar și pentru cele din serialele de televiziune „Susan”, „www.rebeli.70/ That ’70s Show” și „Lipstick Jungle”.
Actrița este căsătorită cu scenaristul de televiziune Chris Henchy, cu care are doi copii – Rowan, în vârstă de șapte ani, și Grier, în vârstă de patru ani.