Fotbal

Brazilia poate deveni gazda Cupei Mondiale din 2010



FIFA este îngrijorată de întârzierile în pregătirea Cupei Mondiale din 2010 și ar putea reatribui Braziliei organizarea competiției din Africa de Sud, țară ce urmează să găzduiască ediția din 2014 a Mondialului, afirmă cotidianul As, citat de AFP.
„Țara sud-americană, aleasă pentru a organiza Cupa Mondială din 2014, a devenit prima opțiune în înlocuirea Africii de Sud dacă țara africană nu confirmă capacitatea de a găzdui ediția din 2010”, scrie As. „FIFA a informat guvernul sud-african cu privire la decizia sa de a consulta Confederația Braziliană de Fotbal (CBF) asupra posibilității de a schimba datele de organizare ale următoarelor două turnee finale”, continuă cotidianul sportiv spaniol.
La începutul lunii iulie, FIFA a asigurat că pregătirile pentru Cupa Mondială din 2010, din Africa de Sud sunt în grafic, în ciuda întârzierilor în construirea stadionului din Port Elizabeth. „Deocamdată nu este gata nimic, dar totul trebuie să fie și va fi terminat la timp pentru Cupa Mondială”, a declarat atunci secretarul general al FIFA, Jerome Valcke. „Cupa Mondială trebuie să aibă loc și va avea, în mod sigur, în Africa de Sud. Am hotărât ca Africa să găzduiască un eveniment, mai ales că jucătorii africani sunt mai numeroși în Europa decât în restul lumii. Trebuie să înapoiem Africii ce a adus în fotbal”, a explicat oficialul FIFA.
Africa de Sud construiește cinci noi stadioane pentru Cupa Mondială, iar alte cinci sunt în curs de renovare. Investițiile în infrastructură se ridică la peste 800 de milioane de euro.



Recomandări

Suceveanul Alin Conache, declarat cel mai bun jucător de rugby din România, este cu gândul la Cupa Mondială din Australia

Suceveanul Alin Conache, declarat cel mai bun jucător de rugby din România, este cu gândul la Cupa Mondială din Australia
Suceveanul Alin Conache, declarat cel mai bun jucător de rugby din România, este cu gândul la Cupa Mondială din Australia