Vicepreședintele politic al UDMR, Laszlo Borbely, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, ca răspuns la afirmația liderului PSD, Victor Ponta, potrivit căreia USL nu va colabora în orice condiții cu UDMR, că și reciproca este valabilă, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Întrebat despre declarația președintelui PSD, Victor Ponta, potrivit căreia USL nu va colabora în orice condiții cu UDMR, Borbely a declarat că așteaptă deocamdată o poziție a USL, dar că nici UDMR nu va colabora „în orice condiții” cu USL.
„Nici noi nu vom colabora cu USL în orice condiții, e clar. Așa e, când vii și negociezi cu cineva, cu oricine, nu (negociezi) în orice condiții. În ceea ce privește poziția domnului Ponta, noi așteptăm poziția USL”, a afirmat Borbely.
El nu a dorit să comenteze afirmația lui Ponta potrivit căreia dacă USL va obține peste 50 la sută la alegerile parlamentare, UDMR va trece în opoziție alături de PDL, spunând că nu face „prezumții” întrucât „mai e un an până la alegeri”.
Totutși, el i-a răspuns lui Ponta cu privire la reîmpărțirea regiunilor de dezvoltare, subliniind că o regiune formată din județele Mureș, Covasna și Harghita nu ar avea la bază „criterii etnice”.
Joi, președintele PSD, Victor Ponta, afirma, referindu-se la relația cu UDMR, că nu exclude ideea unei colaborări, dar nu în orice condiții – precum cea a acceptării unei regiuni formate din Mureș, Harghita și Covasna – nici dacă UDMR ar obține exact procentul necesar USL pentru a avea majoritatea care să îi permită formarea viitorului Guvern.
„Ideea reorganizării României pe criterii etnice e prețul pe care PDL e dispus să îl plătească, noi nu, mai bine stăm în opoziție până la anul”, sublinia Ponta.
El aprecia că liderii UDMR au în acest moment o problemă cu propriul electorat și atunci își justifică rămânerea în coaliția de guvernare cu tot felul de lucruri pe care le cer PDL, lui nefiindu-i clar dacă „le cer că vor să le obțină sau le cer ca să justifice de ce stau cu PDL”.
„Atrag atenția UDMR că dacă ajungem la alegeri și USL ia peste 50 la sută, atunci UDMR trebuie să rămână lângă PDL, dacă rămân lângă PDL până la anul. Să nu ne închipuim că o să luăm 50 la sută și hai totuși să luăm UDMR deși au stat lângă Boc până la sfârșit”, spunea Ponta, adăugând că declarația sa „nu e o amenințare”.