Boghicevici: Incluziunea socială și creșterea ocupării vor fi principalele obiective ale mandatului



Claudia Boghicevici, candidatul pentru funcția de ministru al Muncii, a declarat, miercuri, că are ca obiective principale incluziunea socială și creșterea ocupării prin facilități acordate tinerilor defavorizați și șomerilor, astfel încât aceștia să poată fi integrați pe piața muncii.
Ea le-a spus parlamentarilor din comisiile de specialitate ale Parlamentului că protecția socială și asistența socială sunt doi piloni importanți prin care oamenii își vor redobândi încrederea.
„În asistența socială, mă bucur că vin pe lucruri așezate, pentru că ministrul Sulfina Barbu a reușit să elaboreze o lege care să asigure stabilitate și echitate”, a spus Claudia Boghicevici.
Ea a precizat că își propune să impună o lege a marginalizării sociale astfel încât să fie asigurat accesul pe piața muncii a tinerilor defavorizați.
Candidatul pentru funcția de ministru al Muncii a mai spus că și-a propus unele atribuții importante în serviciile pentru protecția copilului, marginalizare socială și calitatea serviciilor sociale, în acest sens urmând să fie elaborate legi privind calitatea serviciilor sociale.
„Ne propune să nu mai existe servicii sociale care să nu aibă nivel minim trei, dar și o clasificare a serviciilor sociale”, a spus Boghicevici.
Ea a adăugat că intenționeză să vină cu măsuri și pentru subvenționarea activității ONG-urilor, dar și pentru diversificarea serviciilor sociale.
Un alt proiect despre care a vorbit Boghicevici în fața comisiilor reunite este legea privind economia socială, pentru care urmează să identifice toți actorii sociali cu activitate în domeniu și împreună să stabilească ce condiții vor fi pentru accesul grupurilor vulnerabile la locurile de muncă în domenii sociale conexe.
În privința creșterii gradului de ocupare, candidatul pentru potofoliul Muncii a spus că pune accent pe flexibilizarea pieței muncii, în acest sens dorind să atingă două obiective, respectiv echilibrare și reducerea deficitelor sectoriale.
Ea a mai spus că pentru creșterea gradului de ocupare se urmărește modificarea Legii 76/2002, în sensul introducerii unei alocații profesionale pentru cei care participă la cursuri de formare profesională, aceasta urmând să reprezinte 50 la sută din Indicatorul Social de Referință.
De asemenea, Boghicevici a spus că se intenționează introducerea unei prime de instalare pentru șomerii care se angajează și ar putea fi luată în calcul și acordarea unor subvenții petru transportul șomerilor ce vor fi angajați.
Claudia Boghicevici a adăugat că Guevrnul își propune să îmbunătățească Legea uceniciei, precizând că „tinerii reprezintă prioritatea noastră”.
„Trebuie să îi atragem cumva pe acești oameni. Prin aceste facilități vom putea flexibiliza piața muncii”, a precizat Boghicevici.
Membrii comisiilor parlamentare au întrebat-o ce măsuri va lua în privința persoanelor cu handicap, Boghicevici spunând că va încerca să unifice criteriile privind invaliditatea și handicapul. Ea a explicat că invaliditatea este evaluată în baza unor criterii medicale, iar handicapul în baza unor crieterii medicale, sociale și psihologice.
„Trebuie să avem curaj să facem această unificare, pentru că sunt convinsă că este necesar. Trebuie ca aceste criterii să fie mai flexibile și mai transparente. Și pentru mine era de neînțeles de ce unele boli pot fi încadrate în grad de handicap, iar altele nu”, a mai spus Claudia Boghicevici.
Claudia Boghicevici, candidatul pentru funcția de ministru al Muncii, singura femeie propusă în Cabinetul Ungureanu, a primit, miercuri, aviz favorabil, cu unanimitate de voturi, din partea comisiilor parlamentare.
Claudia Boghicevici și-a exprimat regretul că nu participă la audieri și colegii din opoziție. „Mi-ar fi plăcut să fie prezenți, pentru că sunt oameni cu expertiză și expertiza lor trebuie folosită”, a spus Claudia Boghicevici.