Președintele ANAF, Sebastian Bodu, a declarat, duminică, într-o conferință de presă la Arad, că, deși este de acord cu revendicările comisarilor Gărzii Financiare, nu e de acord cu forma de protest aleasă de aceștia, respectiv greva generală, care ar aduce statului pierderi zilnice de 350.000 de euro.
Sebastian Bodu a spus că în fiecare zi de grevă a comisarilor se pierd 350.000 de euro pentru că nu se mai dau amenzi și nu se mai fac confiscări. În plus, comisarii constatau zilnic prejudicii de 750.000 de euro, ceea ce nu se mai întâmplă din cauza grevei, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„În ceea ce privește cifrele concrete, efectele pecuniare ale grevei Gărzii Financiare se cuantifică în felul următor: aproximativ 350.000 de euro pe zi neîncasați cu titlu de amenzi și confiscări și aproximativ 750.000 de euro pe zi neconstatați în acte de stabilire a unor prejudicii, întocmite pentru organele de urmărire penală”, a precizat șeful ANAF.
Bodu a spus că a ajuns la aceste cifre calculând bilanțul de anul trecut, împărțit la numărul de zile lucrate, la care a adăugat o creștere anuală de 20 la sută pe care a prevăzut-o. Sebastian Bodu a afirmat că sunt îndreptățite revendicările comisarilor, dar spune că nu este de acord cu greva generală, care aduce prejudicii statului.
Șeful ANAF a fost prezent la Arad pentru întâlniri cu liderii locali ai Partidului Democrat, dar a avut discuții și cu șefii Gărzii Financiare din județ, pe probleme privind gradul de colectare a veniturilor la bugetul statului.
Bodu: România pierde 350.000 de euro în fiecare zi de grevă a comisarilor GF
