Amânarea depunerii în Parlament a Legii Bugetului după alegeri reprezintă un „precedent extrem de dăunător și periculos” pentru România, a declarat luni fostul premier Emil Boc, citat de corespondentul MEDIAFAX.
„Ceea ce consider un precedent extrem de dăunător și periculos este modificarea legii astfel încât să nu se depună Legea Bugetului pe 10 octombrie la Parlament. Acest lucru este profund anormal. Chiar dacă, uneori, legea cu privire la buget s-a trimis mai târziu de 10 octombrie, totuși s-a trimis pe parcursul toamnei. A cere acum să nu se trimită Legea bugetului pentru că este an electoral este o eroare majoră și demonstrează că actualul Guvern nu dorește să arate cât de prost stau finanțele țării pentru 2013 și ce măsuri grele trebuie să fie luate de România în anul următor ca să se poată încadra în acordurile internaționale și în parametri de deficit negociați cu organismele internaționale”, a spus Boc.
Potrivit Legii finanțelor publice, bugetul trebuie să fie depus până în data de 15 octombrie a anului în curs pentru anul următor.
Ministrul Finanțelor, Florin Georgescu, a declarat în septembrie că bugetul pentru anul viitor va fi prezentat la 15 zile după instalarea noului guvern rezultat din alegerile programate în decembrie, derogarea față de termenul legal, 15 octombrie, fiind convenită cu FMI, Comisia Europeană și Banca Mondială.
„Guvernul a stabilit cu acordul FMI, Comisiei Europene și Băncii Mondiale că în anii în care alegerile parlamentare sunt plasate în ultimele trei luni ale anului, bugetul să fie prezentat la 15 zile după instalarea noului guvern”, a spus Geogescu după o întâlnire cu Comisia de Buget Finanțe din Parlament.
Boc apreciază că modificarea ascunde, probabil, „măsuri dure de austeritate” în 2013.
„Tot ceea ce a trecut pe populism în 2012 va trebui suportat de români în 2013. Trebuie să se știe că nimic nu este gratis în economie, ceea ce lași cu o mână mai largă într-un an plătești dublu în anii următori. Iar devierile populiste ale Guvernului Ponta ne vor costa în anii următori. Să nu mai vorbim de incapacitatea lor de a negocia cu organismele internaționale prețul la gaz. Cu siguranță va arde buzunarele românilor și demonstrează incapacitatea Guvernului de a ține cont de interesele românilor”, a arătat fostul premier.
Pe de altă parte, Boc s-a declarat de acord cu solicitarea lui Mihai Răzvan Ungureanu ca premierul Victor Ponta și ministrul de Finanțe, Florin Georgescu, să fie audiați în Parlament pe tema bugetului.
PDL va depune, în această săptămână, o moțiune simplă pe buget, solicitând ca bugetul pentru 2013 să fie prezentat în Parlament până la 1 noiembrie.