Boc: Nici premierul jurist Ponta nu poate împiedica primarii să dea în judecată Guvernul



PDL condamnă atacul Guvernului Ponta la banii administrațiilor locale, a declarat, luni, președintele PDL, Emil Boc, arătând că este îngrijorător faptul că premierul României „utilizează amenințarea ca instrument de presiune asupra primarilor”.
În opinia lui Boc, atacul guvernului Ponta la banii administrațiilor locale este un atac „ilegal, nejustificat și care sfidează comunitățile locale”.
Boc a mai spus că „premierul jurist Victor Ponta recurge la amenințări la adresa primarilor”, gest „extrem de condamnabil”, liderul PDL arătând că orice persoană se poate adresa justiției.
„Nici domnul premier jurist Ponta nu poate împiedica primarii să acționeze în judecată Guvernul”, a precizat Emil Boc, arătând că Guvernul nu mai poate lua banii de la primării după ce acestea și-au aprobat rectificările bugetare.
El l-a criticat pe Ponta pentru că ar fi spus că primarii care acționează în judecată Guvernul vor fi acționați în judecată sau nu vor mai primi bani de la guvern.
Emil Boc a ținut să-i amintească lui Ponta zicala „ceea ce ție nu-ți place, altuia nu-i face”.
Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că dorește să le transmită un avertisment foarte clar primarilor cărora le-a luat banii înapoi prin Ordonanță de urgență, el arătând că aceștia nu trebuie să se ia după șefii PDL, pentru că le va imputa și cheltuielile de judecată.
„Am urmărit declarațiile de campanie ale celor de la PDL. E dreptul lor, domnul Blaga, domnul Oltean, să-și facă curaj, să-și sprijine colegii. Dar vreau să transmit un avertisment foarte clar către acei primari cărora le-am luat banii înapoi în baza unei Ordonanțe de Urgență. Ei să nu se ia după Blaga și după Oltean. Știu foarte bine că o Ordonanță de Urgență înseamnă o lege și că nu vor câștiga niciun proces împotriva Guvernului”, a spus Ponta.
El a precizat că le va imputa primarilor și cheltuieli de judecată, pe care le va tăia tot din bugetul primăriilor lor.
„Dacă se iau după Blaga și după Oltean o să le imput banii de cheltuieli de judecată și o să le tai tot din bugete lor. Jocul politic și electoral îl înțeleg, dar până la prostie. Până acolo nu se poate merge”, a spus Ponta.
Guvernul a decis, în ședința de marți, prin hotărâre, să recupereze din conturile autorităților locale banii alocați de fostul Guvern, din Fondul de rezervă bugetară, și încă necheltuiți, a anunțat premierul Victor Ponta.
Președintele PDL, Emil Boc, a declarat, luni, că „în instanță primarii vor avea câștig de cauză” dacă vor acționa Guvernul în judecată pentru ordonanța de urgență prin care se cer banii înapoi de la primării, iar PDL va ajuta primarii cu un model cadru de acțiune în judecată.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă la Bistrița, că Uniunea va ataca în contencios administrativ Ordonanța de Urgență a Guvernului Ponta prin care sunt retrași banii alocați de către Guvernul Ungureanu primăriilor din țară.
Secretarul general al PDL, Ioan Oltean, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că i-a certat pe primarii democrat-liberali care nu au cheltuit mai repede banii de la Guvernul Ungureanu, deși nu au greșit, deoarece nu a existat un termen pentru cheltuirea lor.
Liderul PDL a atras, totodată, atenția asupra faptului că banii au fost dați primarilor de Guvernul Ungureanu printr-o Hotărâre de Guvern și retrași de Guvernul Ponta printr-o Ordonanță de Urgență, mai greu atacabilă.
„Ca să vedeți cât de mare e ticăloșia, banii au fost alocați primăriilor printr-o Hotărâre de Guvern. I-au retras printr-o Ordonanță de Urgență. Unde e urgența? Președintele Ponta a criticat Guvernul Boc de o sută de ori pentru că a emis ordonanțe de urgență și primul act normativ de importanță pe care îl dă acest Guvern este o Ordonanță de Urgență. În ce constă urgența aceasta?”, a întrebat Ioan Oltean, după care tot el a dat un răspuns.
„O Hotărâre de Guvern putea fi automat atacată și suspendată, pe când posibilitățile de a ataca o OUG sunt mult îngustate. Deci iată o șmecherie la care a recurs Ponta. La asta se pricep, la șmecherii”, a conchis Oltean.
Șeful de campanie al PDL, Vasile Blaga, i-a îndemnat, joi, pe primarii care trebuie să restituie banii alocați de fostul Guvern și încă necheltuiți să dea în judecată Guvernul Ponta, deoarece vor câștiga „proces după proces”.