Boc: Dacă primarii dau în judecată Guvernul pentru că le sunt ceruți banii alocați, vor câștiga



Președintele PDL, Emil Boc, a declarat, luni, că „în instanță primarii vor avea câștig de cauză” dacă vor acționa Guvernul în judecată pentru ordonanța de urgență prin care se cer banii înapoi de la primării, iar PDL va ajuta primarii cu un model cadru de acțiune în judecată.
Boc a susținut că „Guvernul se bazează pe intimidare”, acesta fiind, în opinia sa, singurul argument pe care îl are în acest moment Cabinetul Ponta după ce banii au fost alocați de la guvern pentru toate primăriile în baza unei hotărâri de guvern și aceste primării și-au făcut rectificarea de buget prin hotărârea consiliului local.
„După ce hotărârea consiliului local a fost adoptată, din acel moment nu mai pot fi retrași bani de către guvernul central”, a explicat Emil Boc, arătând că s-ar încălca principiul autonomiei locale.
Emil Boc a fost întrebat înainte de ședința BPN al PDL ce argument au primarii pentru a da în judecată Guvernul Ponta.
„E un argument foarte simplu, pentru că este încălcat textul Constituției, care consacră și garantează autonomia locală. Din moment ce s-a făcut rectificare de buget local, prin hotărâre de consiliu local, din acel moment banii nu mai pot fi retrași din contul primăriilor. De aceea în instanță primarii vor avea câștig de cauză, pentru că autonomia locală presupune, odată ce bugetul e făcut de autoritățile locale, o autoritate centrală nu poate să scoată, să ia banii din bugetul local și de asemenea în cadrul judecării în instanță vom invoca și excepția de neconstituționalitate a acelui text din ordonanță care înfrânge principiul autonomiei locale”, a explicat Emil Boc.
El a mai spus că, în consecință, după ce primăria și-a adoptat bugetul, „Guvernul nu mai poate interveni cu bocanicii și să ia banii de acolo”.
Președintele PDL a precizat că în cadrul partidului se va face o analiză, în această săptămână, după ce la sfârșitul săptămânii trecute el a recomandat primăriilor PDL să acționeze în judecată Guvernul după un model cadru.
Întrebat pe ce se bazează Guvernul când spune că va avea câștig de cauză, Emil Boc a spus că executivul se bazează pe intimidare.
„Guvernul se bazează pe intimidare. Este singurul argument pe care îl are în acest moment, pentru că, este evident, banii au fost alocați de guvern pentru toate primăriile, primăriile în baza hotărârii de guvern și-au făcut rectificarea de buget și această rectificare s-a făcut prin hotărârea consiliului local”, a precizat Boc.
El a mai spus că prin hotărâre de guvern banii aveau o destinație specială, și anume achitarea datoriilor la spitale, diferite datorii pentru lucrări de la școli, de la grădinițe, pentru cofinanțarea proiectelor europene.
„Nu erau bani ca să se cumpere panseluțe sau știu eu ce altceva, aveau destinație precisă, cei de la guvern vor pierde în instanță”, a adăugat Emil Boc.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă la Bistrița, că Uniunea va ataca în contencios administrativ Ordonanța de Urgență a Guvernului Ponta prin care sunt retrași banii alocați de către Guvernul Ungureanu primăriilor din țară.
Guvernul a decis, în ședința de marți, prin hotărâre, să recupereze din conturile autorităților locale banii alocați de fostul Guvern, din Fondul de rezervă bugetară, și încă necheltuiți, a anunțat premierul Victor Ponta.